archirama.pl

Pomnik w Stoczni Gdańskiej. Architekci przypominają o rocznicy Porozumień Sierpniowych i projekcie Drogi do Wolności

Z okazji kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych architekci z Grupa 5 Architekci przypominają powstałą w 2005 roku koncepcję pomnika w Stoczni Gdańskiej. Pomnik to element projektu "Drogi do Wolności".

Pomnik Porozumień Sierpniowych 1

Architekci z Grupa 5 Architekci przypominają koncepcję pomnika w Stoczni Gdańskiej. Pomnik to element projektu Drogi do Wolności.

Fot: grupa 5 architekci

Projekt zakłada poszerzenie i uporządkowanie przestrzeni istniejącego Placu Solidarności, przy którym wznosić się będzie Europejskie Centrum Solidarności. - mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci - Plac ten został połączony za bulwaru pomocą zielonego z Placem Porozumień Sierpniowych (zaprojektowanym w sąsiedztwie historycznej Sali BHP) a następnie z Placem Przy Pirsie przy nabrzeżu martwej Wisły, gdzie zaplanowano salę konferencyjno-wystawową przeznaczoną do międzynarodowych spotkań związanych z walką o prawa człowieka.

POMNIK STOCZNIOWCÓW

Rozciągające się wzdłuż zaprojektowanego bulwaru szpalery owocujących jabłoni stanowią symbol harmonii życia, jaką powinna nieść wolność. Kontrast tak ukształtowanej przestrzeni ze świadomie pozostawionymi dźwigami portowymi nawiązuje do przemysłowej tradycji tego miejsca. Zaprojektowana w zieleni Droga do Wolności kończy się w sposób otwarty szerokim widokiem w kierunku wody.

Przypominając o stworzonym siedem lat temu projekcie chcemy zachęcić Państwa do dyskusji na temat zagospodarowania publicznej przestrzeni sąsiedztwa ECS. Dwa projekty - Europejskiego Centrum Solidarności oraz Drogi do Wolności - mogą stanowić niezwykle interesującą atrakcję turystyczną Gdańska wpisując się w zainteresowanie postindustrialną architekturą.

>>Pomnik ofiar ataku na World Trade Center

Zdjęcia: grupa 5 architekci
Data publikacji: 31.08.2012 10:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!