archirama.pl

Pomysłowe i niepowtarzalne domy. Zobaczcie zdjęcia nietypowych domów z całego świata!

Były nietypowe osiedla, dziwne założenia urbanistyczne, teraz przyszedł czas na zaprezentowanie architektury nietypowych domów jednorodzinnych. Jedne nowoczesne inne to ikony architektury. Podobają wam się?

Wypełnienie fasady kukurydzą nawiązuje do suszarek kukurydzy

Wypełnienie fasady kukurydzą nawiązuje do suszarek kukurydzy

Fot: Saint-André Lang architectes

Wybraliśmy pięć przykładów dziwnych domów jednorodzinnych. Każdy z nich jest wyjątkowy i warty uwagi ze względu na architekturę, ciekawą bryłę i nietypowe materiały. Który z prezentowanych budynków podoba wam się najbardziej?

Dom z kukurydzy

To wcale nie pomyłka. Architekci: Bastien Saint-André and Maxime Lang z biura architektonicznego StAndré-Lang architectes wpadli na pomysł zaprojektowania domu, którego ściany zewnętrzne zostały wypełnione kolbami kukurydzy. Nietypowy dom został zrealizowany i można go podziwiać w miejscowości Muttersholtz (Francja). Prezentowany dom to prototyp o powierzchni tylko 20 metrów kw., a koszt jego wykonania nie przekracza 7000 euro. Zaprojektowanie domu na rzucie koła daje możliwość podziwiania od środka, pięknego krajobrazu. Meble zostały rozciągnięte wzdłuż ścian konstrukcyjnych, zewnętrznych. Cały blok mebli został zaprojektowany zgodnie z dobowym cyklem słońca. Fasada domu została zainspirowana „suszarkami” kukurydzy popularnymi w Alzacji. Budynek przez nawiązywanie do natury stał się doskonałym przykładem obiektu wspierającego rozwój zrównoważony.

>> Zobacz też nietypowe osiedla!

Dom Xanadu

Kissimmee Xanadu był najpopularniejszym domem z całej serii domów tego typu. Domy te miały stać się przykładem nowej ery w architekturze. Skomputeryzowane wnętrze, odważne kształty, nowe materiały. Budowę domów rozpoczęto w 1979 roku, a w 1980 stały już trzy pierwsze obiekty. Domy budowano z pianki poliuretanowej zastępując tym samym ciężki beton. Bryły domów były bardzo ergonomiczne i zawierały najnowocześniejsze systemy automatyki domowej. Kissimmee Xanadu został zaprojektowany przez Roya Masona. Stanowił on ogromną atrakcję turystyczną, ściągając do siebie około 1000 gości dziennie. Niestety domy przestały istnieć. Pierwsze dwa zostały zamknięte i rozebrane na początku lat 90, a ten najbardziej popularny zamknięto w 1996 roku i rozebrano w październiku 2005 roku.

Nietypowa chata w Indiach

Hut to Hut, bo tak nazywa się prezentowany domek, powstał w ramach współpracy biura RINTALA EGGERTSSON ARCHITECTS ze studentami z Uniwersytetu w Trondheim. Głównym celem studentów biorących udział w seminarium dotyczącym przyszłości turystyki ekologicznej było znalezienie rozwiązania, korzystnego dla lokalnej ludności i środowiska. Ekologiczność chaty polegała przede wszystkim na wykorzystaniu lokalnie produkowanych materiałów i źródeł energii odnawialnej. Dodatkowo budynek posiada panele słoneczne.

Living Roof

To propozycja z zupełnie innej bajki, a raczej since fiction. Niewielka kapsułka ma stać się przyszłością budownictwa domów. Kapsuła pozwala nam na przemieszczanie się a dodatkowo spełnia warunki proekologii. O zawrót głowy przyprawia kosmiczne wykończenie wnętrza, które mimo niewielkiej powierzchni zapowiada się funkcjonalnie. Na przykład ruchome ściany momentalnie zamienią kanapę w wygodne łóżko. Podoba wam się taka przyszłość?

Prince House and Studio

Dom projektu Bart Prince Architects przypomina zawieszoną na pewnej wysokości łódź kapitana Nemo. Dom zacumował w Albuquerque w Nowym Meksyku. Obiekt na pewno nietypowy, wymagający wiedzy konstruktorskiej i projektowej.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: NAU | Architecture & Design, Bart Prince Architects, dzięki uprzejmości Rintala Eggertsson Architects, Dzięki uprzejmości William Ackel, Saint-André Lang architectes
Data publikacji: 27.02.2013 23:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!