Architektura
ARCHITEKTURA
Ulubieniec Polski

Port Lotniczy w Lublinie został wybrany przez internautów Ulubieńcem Polski

 • Komentarze

Terminal lotniska w Lublinie

Rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski – wejdź na stronę www.zyciewarchitekturze.pl, wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody

Fot: materiały prasowe
 • W nocnym świetle bryła terminalu prezentuje się bardzo ciekawie
 • Parking także już gotowy. W oddali widać bryłę termianlu
 • Przystanek szynobusu również gotowy. Pierwsze szynobusy dojadą tu z centrum Lublina już w grudniu
 • Lotnisko w Lublinie 3
 • Lotnisko Lublin

Port Lotniczy Lublin zwyciężył w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski, organizowanego w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Łącznie internauci oddali 368 000 głosów.

Autorami projektu portu lotniczego Lublin są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z warszawskiej pracowni ARÉ, a inwestorem przedsiębiorstwo Port Lotniczy Lublin. Zażarta walka internautów trwała do ostatniej chwili, konkurs zmobilizował bowiem nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane architekturą, ale i środowiska lokalne.

Tytuł impulsem do rozwoju

Na drugim miejscu uplasowała się przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy projektu młodych architektów Katarzyny Wojciechowskiej-Rokickiej i Tomasza Rokickiego, a na trzecim Tatr Rozrywki w Chorzowie biura Stożek i Partnerzy.

- Zainteresowanie plebiscytem na Ulubieńca Polski przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi redaktor naczelna „Architektury-murator” i pomysłodawczyni konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Ewa P. Porębska. - Terminal to już dziś nowa ikona miasta i – być może – przykład dla kolejnych inwestycji w regionie. Z kolei wybór przystani miejskiej w Bydgoszczy jasno pokazuje, jak ważną rolę odgrywa dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna w życiu mieszkańców. To cieszy, tym bardziej, że od samego początku założeniem naszego konkursu jest właśnie zwrócenie uwagi na społeczną rolę architektury i ten często pomijany fakt, że ma ona decydujący wpływ na jakość naszego codziennego życia.

Finałowa gala 5 grudnia

Pamiątkowa tablica Ulubieńca Polski zostanie oficjalnie wręczona architektom i inwestorowi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 5 grudnia w zmodernizowanym gmachu dawnego hotelu Saskiego przy pl. Bankowym 1. Odrestaurowane wnętrza, według autorskiego projektu pracowni MAAS i słynnego scenografa Allana Starskiego, zostaną udostępnione specjalnie na ten jeden wieczór. Wówczas też poznamy laureatów wszystkich nagród konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w tym zdobywcę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: Mikołaj Majda, materiały prasowe, Port Lotniczy Lublin
Data publikacji: 19.11.2012 14:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.