archirama.pl

Port Lotniczy w Lublinie został wybrany przez internautów Ulubieńcem Polski

Port Lotniczy Lublin zwyciężył w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski, organizowanego w ramach konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Łącznie internauci oddali 368 000 głosów.

Terminal lotniska w Lublinie

Rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski – wejdź na stronę www.zyciewarchitekturze.pl, wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody

Fot: materiały prasowe

Autorami projektu portu lotniczego Lublin są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z warszawskiej pracowni ARÉ, a inwestorem przedsiębiorstwo Port Lotniczy Lublin. Zażarta walka internautów trwała do ostatniej chwili, konkurs zmobilizował bowiem nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane architekturą, ale i środowiska lokalne.

Tytuł impulsem do rozwoju

Na drugim miejscu uplasowała się przystań na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy projektu młodych architektów Katarzyny Wojciechowskiej-Rokickiej i Tomasza Rokickiego, a na trzecim Tatr Rozrywki w Chorzowie biura Stożek i Partnerzy.

- Zainteresowanie plebiscytem na Ulubieńca Polski przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi redaktor naczelna „Architektury-murator” i pomysłodawczyni konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Ewa P. Porębska. - Terminal to już dziś nowa ikona miasta i – być może – przykład dla kolejnych inwestycji w regionie. Z kolei wybór przystani miejskiej w Bydgoszczy jasno pokazuje, jak ważną rolę odgrywa dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna w życiu mieszkańców. To cieszy, tym bardziej, że od samego początku założeniem naszego konkursu jest właśnie zwrócenie uwagi na społeczną rolę architektury i ten często pomijany fakt, że ma ona decydujący wpływ na jakość naszego codziennego życia.

Finałowa gala 5 grudnia

Pamiątkowa tablica Ulubieńca Polski zostanie oficjalnie wręczona architektom i inwestorowi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 5 grudnia w zmodernizowanym gmachu dawnego hotelu Saskiego przy pl. Bankowym 1. Odrestaurowane wnętrza, według autorskiego projektu pracowni MAAS i słynnego scenografa Allana Starskiego, zostaną udostępnione specjalnie na ten jeden wieczór. Wówczas też poznamy laureatów wszystkich nagród konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w tym zdobywcę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku.

Autor: mjc
Zdjęcia: Mikołaj Majda, materiały prasowe, Port Lotniczy Lublin
Data publikacji: 19.11.2012 14:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!