Architektura
ARCHITEKTURA

Poznań: Spór o nowe wieżowce na osiedlu Rataje. Planiści nie chcą wysokościowców

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Deweloper chciałby na poznańskim osiedlu rataje postawić dwa wieżowce mieszkalne. Ale miejscy planiści nie chcą zgodzić się na budowę 16 piętrowych bloków.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Poznań” spór o postawienie mieszkalnych wieżowców dotyczy terenu pomiędzy ulicami Chartowo, Kurlandzką i Piaśnicką. W okolicy dominuje niższa zabudowa, licząca nie więcej niż 11 kondygnacji. Poznański deweloper Roman Nowak, który powołuje się na sąsiedztwo 17 kondygnacyjnego „Okrąglaka”, chciałby postawić równie wysokie obiekty w okolicy.

W wydziale architektury i urbanistyki złożył wniosek o warunki zabudowy dla planowanej inwestycji. Ale pomysł dewelopera nie spodobał się Radzie Osiedla Chartowo, która twierdzi, że taka inwestycja negatywnie wpłynie na architekturę modernistycznego osiedla Rataje. Teraz miejscy urbaniści mówią o planach, według których zabudowa tego terenu nie będzie mogła być wyższa niż pięć kondygnacji. Pomysł popierają miejscy planiści.

Jak pisze gazeta nowe plany zagospodarowania przestrzennego podobają się części poznańskich radnych. Nowy wysokościowiec nie stanie też najpewniej na działce pomiędzy ul. Piaśnicką i Chartowi. Tutaj właściciel jednej z działek również chciał wybudować 14 kondygnacyjny budynek. W tym przypadku plany mówią, że zabudowa nie może przekraczać wysokości sześciu kondygnacji. Teraz wszystko w rękach Rady miasta. Ale jak utrzymuje gazeta opinia komisji polityki przestrzennej wskazuje na to, że wieżowce mają małe szanse na budowę.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.04.2012 12:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.