archirama.pl

Pracownia ARCH-DECO laureatem Honorowej Nagrody SARP 2013!

Pracownia ARCH – DECO została laureatem tegorocznej Honorowej Nagrody SARP. Nagroda przyznawana za całokształt twórczości architektonicznej to prestiżowe wyróżnienie w tej branży. Wystawę z projektami gdyńskiej pracowni można oglądać na do 15 grudnia 2012. Poznajcie sylwetki nagrodzonych architektów!

Budynek biurowy Lotos w Gdańsku

Budynek biurowy Grupy Lotos SA w Gdańsku, autorstwa biura Arch-Deco

Fot: Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku. Tegoroczne wyróżnienie nagrodą za całokształt twórczości przyznano architektom Michałowi Baryżewskiemu i Zbigniewowi Reszce – założycielom gdyńskiej pracowni ARCH – DECO. Biuro projektowe istnieje od 1989 roku i do dziś działa prężnie poszerzając swoje portfolio i zdobywając kolejne nagrody. Do 15 grudnia w siedzibie SARP na ulicy Foksal 2 w Warszawie można oglądać realizacje i projekty gdyńskiej pracowni nagrodzonej Honorową Nagrodą SARP 2013.

Architektura pracowni ARCH – DECO

Chyba nie ma zadania projektowego, którego nie podjęliby się architekci z gdyńskiej pracowni ARCH – DECO. Na polski rynek architektoniczny wkroczyli już w 1989 roku, jednak to projekt zespołu pięciu willi - apartamentowców w Juracie przy ulicy Mestwina nad brzegiem Zatoki Puckiej z 2004 roku przyniósł im rozgłos. Od tej chwili ranga biura rosła i dzisiaj są jednym z najlepszych na polskim wybrzeżu. Ich architekturę często określa się jako prostą, finezyjną i funkcjonalną. ARCH – DECO uznawane jest za prekursora w używaniu nowoczesnych technologii, często to oni sprowadzają je do Polski. Dlatego ich projekty biegną z duchem czasu i doskonale wpisują się w obecną architekturę.

>> Przeczytaj o biurowcu LOTOS, realizacji według projektu pracowni ARCH - DECO!

Gdyńska pracownia zajmuje się zarówno wnętrzami, jak i domami, czy obiektami użyteczności publicznej – wachlarz ich możliwości jest naprawdę szeroki. Ważnym aspektem każdego z projektów pracowni jest wpisywanie nowych obiektów w kontekst otoczenia, dzięki czemu nowa architektura jest spójna z istniejącymi zabudowaniami.

Wille w Juracie ukształtowały architekturę pracowni ARCH- DECO

Pięć willi – apartamentowców to jeden z najważniejszych projektów pracowni. Wille pełnia funkcję apartamentów dla letników. Ten projekt wykształcił w architektach cechy, którymi kierują się do dzisiaj tworząc swoją architekturę. Wille w Juracie wykonano w stylu modernistycznym, nawiązując do najlepszych tradycji Helu z lat międzywojennych. Detaliczny dobór materiałów, duże przeszklenia i sam kształt bryły budynku to cechy pozwalające realizacji wtopić się w istniejącą zabudowę miasta.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 12.12.2013 10:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!