archirama.pl

Kostka polska 2.0 - pracownia architektoniczna we Wrocławiu

Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki to dziś niedoceniany element pejzażu polskich miast. Kubiczne bryły, ściany pokryte tłuczonym talerzami, czy dach kopertowy – to dizajn, który zainspirował biuro architektoniczne group-arch. Architekci kupili właśnie taką kostkę we Wrocławiu i ją mocno podrasowali. I tak dom-kostka przemienił się w willę-pracownię

Pracownia architektoniczna we Wrocławiu
Fot: Marek Arcimowicz

Budowane w okresie gierkowskim domy-kostki, w zależności od lokalizacji i aspiracji właściciela, miały wyglądać jak nowoczesna willa bądź wpisywać się w tradycję. Stąd do kubicznego pudełka dodawano często dach kopertowy albo „ozdabiano” elewacje potłuczonymi talerzami i kolorowymi kafelkami układanymi w romby. Dom na Borku, jednym z najbardziej prestiżowych osiedli Wrocławia, był takim pudełkiem wciśniętym w narożną działkę wśród międzywojennej zabudowy o szlachetnej architekturze. Do narożnika poprzedni właściciele dobudowali częściowo zagłębiony w ziemi, przeskalowany garaż, nad którym powstał taras, a w przyszłości miały stanąć dodatkowe kondygnacje. Dom kupiło prężnie rozwijające się wrocławskie biuro architektoniczne z myślą przerobienia go na własną pracownię. Cichy, willowy Borek jest dobrze skomunikowany z centrum, usytuowany tuż przy wrocławskiej obwodnicy.

Przebudowa domu-kostki to wyzwanie dla architektów. Najczęściej nijakie, bezstylowe obiekty są dla projektantów jak tabula rasa. W tym przypadku architekci doszukali się kontynuacji idei modernizmu, który ujawnił się tu w formie wypaczonej i starą kostkę przeobrazili w neomodernistyczne cacko. Budynek zyskał współczesny wyraz, zachował jednak skalę i klasę sąsiadujących z nim willi.
Głównym zadaniem projektowym było powiększenie powierzchni użytkowej dwukondygnacyjnego domu. Na potrzeby archiwum i modelarni zaadaptowano piwnice, a pozostałą przestrzeń uzyskano nadbudowując taras nad garażem. Mimo że jego budowniczowie przezornie wzmocnili mury i fundamenty, architekci zaprojektowali lekką konstrukcję stalową, by nie obciążać zastanego ustroju. Takie rozwiązanie pozwoliło na wielkie przeszklenia – gigantyczne okno w eksponowanym narożniku, przez które można oglądać wnętrze pracowni. Rozbudowę wyróżniono materiałem okładziny i skalą. Prostopadłościenna bryła jest wyższa od willi (podwyższona attyka skrywa klimatyzatory), a narożnik wystaje poza obrys dawnego garażu, dzięki czemu budynek zyskał bardziej wyrafinowaną formę, daleką od pierwotnej toporności domu-kostki. Elewacje dobudowanej części oblicowano modrzewiem syberyjskim ułożonym w drobny, poziomy siding.

Stara część budynku utrzymana została w kolorystyce charakterystycznej dla klasycznego modernizmu – biel na elewacjach dopełnia szary tynk w części cokołowej, natomiast werandę wejściową pokrywa blacha tytanowo-cynkowa. Oknom nadano pasmowy charakter, nie tylko poprzez korektę ich kształtu, ale i zastosowanie szkła elewacyjnego w miejscach słupków międzyokiennych.
Podział stylistyczny uwidacznia się także we wnętrzach. W starej części dominuje minimalizm, jedyną ekstrawagancją są meble z powtarzającym się motywem perforacji. Układ pomieszczeń wynika z rozmieszczenia ścian konstrukcyjnych. Dobudowana część utrzymana jest w estetyce industrialnej – otwarta przestrzeń i mocna czerwień ścian. Widoczną konstrukcję stalową dopełniają biegnące pod sufitem stalowe przewody wentylacyjne oraz przemysłowe oświetlenie własnego patentu ze świetlówkami ukrytymi za siatką.

Te dwa style w jednym, niewielkim budynku jawią się jako manifest możliwości projektantów, a poszczególne elementy wyeksponowane są jak produkty w katalogu.

Przebudowie kostki towarzyszyło przeobrażenie skrawków terenu wokół niej w bujny ogród. Natychmiastowy efekt uzyskany ma być dzięki szybko rosnącym bambusom.

Po gierkowskiej epoce w budynku nie ma już prawie śladu, jest za to gładki, modny kostium niczym z żurnala. Projektanci opakowali kostkę w elementy będące w Polsce na architektonicznym topie, składające się na tak zwany modernizm dla mięczaków. Wrocławscy architekci zbudowali efektowną, rozpoznawalną wizytówkę własnej pracowni, która z pewnością będzie podobać się klientom, zwłaszcza komercyjnym.

Siedziba pracowni projektowej\Architectural office

Wrocław, al. Kasztanowa 14a
Autorzy\Architects:
Group-Arch sp. z o.o, architekci
Agnieszka i Adrian Staszczyszyn
Współpraca autorska\Associate architects: Group-Arch sp. z o.o, architekci Daniel Leśniański,
Marcin Brońka, Jakub Gołąbek, Michał Radwański
Współpraca\Collaboration: Architektura i Konstrukcje Budowlane
Konstruktor – Cezary Ceglarek, Jarosław Krupa (projekt wykonawczy konstrukcji); Tomasz Grochowski (architektura zieleni)
Architektura wnętrz\Interior design:
Group-Arch sp. z o.o., architekci Daniel Leśniański, Jakub Gołąbek
Konstrukcja\Structural engineering: Group-Arch sp. z o.o., Cezary Sołoczyński
Generalny wykonawca\General contractor: Artistic Interior
Wykonawca konstrukcji stalowej/Steel structure: Kasprzak & Olma sp. z o.o.
Inwestor\Client:
Group-Arch sp. z o.o.
Powierzchnia terenu\
Site area: 435 m2
Powierzchnia zabudowy\
Building area: 161 m2
Powierzchnia użytkowa\
Usable floor area: 366 m2
Powierzchnia całkowita\
Total area: 384 m2
Kubatura\Volume: 1007 m3
Projekt\Design: 2006
Realizacja\Construction:
2006-2007
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Marek Arcimowicz
Data publikacji: 16.06.2011 12:55

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!