archirama.pl

Widzieliśmy wystawę Muzeum II Wojny Światowej - jeszcze nie doczekała się otwarcia, a już nie istnieje?

23 stycznia 2016 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano wystawę główną. Mimo że wymaga ona jeszcze dopracowania, to los tej właśnie wystawy, jak i instytucji, został przesądzony. Tym bardziej warto zobaczyć zdjęcia tworzonej od 8 lat wystawy, która każdemu zapadnie w pamięć i pozwoli zrozumieć historię II Wojny Światowej.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Osoby odpowiedzialne za realizację wystawy, starały się jak najbardziej realistycznie odzwierciedlić zniszczenia wojenne

Fot: Weronika Boroń

Prezentacja wystawy, która nie jest do końca gotowa. Dlaczego?

Zmiany polityczne i plany połączenia Muzeum Westerplatte z Muzeum II Wojny Światowej stały się faktem. NSA uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z listopada 2016 r., wstrzymujące decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. W związku z tym już od 1 lutego 2017 ma powstać zupełnie nowa instytucja kultury o tej samej nazwie – Muzeum II Wojny Światowej. Nam udało się zobaczyć prawie gotową wystawę główną. Takich szczęśliwców będzie jeszcze około 2000 - to osoby, które za pośrednictwem strony internetowej Muzeum II Wojny Światowej zapisały się na zwiedzanie obecnej wystawy. Muzeum będzie dla nich otwarte tylko w dniach 28 i 29 stycznia 2017 roku.

Główna zmiana, wynikająca z dzisiejszej decyzji NSA zakłada powstanie muzeum militarnego – nowa instytucja ma przedstawiać obronę Westerplatte, wojnę obronną w 1939 roku i dzieje polskiego oporu zbrojnego podczas II Wojny Światowej. W chwili obecnej wystawa zawiera te elementy, ale poza nimi ekspozycja stara się zaprezentować cały, jak najszerszy, obraz II Wojny Światowej w wymiarze politycznym, ideologicznym, a także ukazać losy ludności cywilnej.

Wystawa, która jest prawdziwą lekcją historii

Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej nie koncentruje się wokół jednego wydarzenia, nie prezentuje suchych faktów. Ujęcie tematu jest naprawdę szerokie - opowiadana przez ekspozycję historia II Wojny Światowej zaczyna się w roku 1910 – od pogrzebu króla Edwarda VII. Data ta pojawia się w filmie wprowadzającym zwiedzających w genezę ładu westfalskiego. Ostatnie sceny filmu kończącego wystawę, to wybory prezydenckie w USA i wizerunek zadowolonego Donalda Trumpa.

Główna część narracji wystawy dotyczącej II Wojny Światowej lokuje się pomiędzy tymi dwiema datami. To okres, który obejmuje bardzo  wiele wydarzeń i zjawisk – od tych, które do wojny stopniowo doprowadziły, przez wydarzenia z lat 1939-45, np. historię konwojów polarnych na Dalekiej Północy, aż po rzeź Nankinów w dalekich Chinach. Z tak szerokiej czasowo i geograficznie perspektywy, jak w skupiającej soczewce pokazana jest Polska – związane z nią wydarzenia stanowią rdzeń wystawy.

Rola Polski w wystawie dotyczącej II Wojny Światowej

Choć główną część wystawy poświęcono Polsce, to byłaby ona interesująca również dla obcokrajowców odwiedzających muzeum. Polska pokazana jest w sposób złożony – zarówno za pomocą eksponatów bardziej oczywistych, o charakterze militarnym, jak i tych o wymiarze osobistym - jak buty wykonane z opon na Białostocczyźnie czy przyborniki generała Andersa, które miał ze sobą w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Tak szeroka perspektywa patrzenia na historię II Wojny Światowej była często krytykowana – zarzucano, że wystawa główna jest o wszystkim i o niczym, że pomija doświadczenie Polski. Jednak dzięki ukazaniu odpowiedniego tła uwagę zwiedzających skupia się na tym, co jest z punktu widzenia ludzkiego szczególne, co sprawia, że losy polskie w czasie II Wojny Światowej są unikalne.

Zdjęcia: Weronika Boroń
Data publikacji: 24.01.2017 18:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!