archirama.pl

PRL na nowo. Metamorfoza Domu Kostki według BXB Studio

PRL-owskie Domy Kostki uchodzą współcześnie za architekturę nieatrakcyjną. Niektórzy projektanci próbują zmierzyć się z tym tematem poddając „pudełka” metamorfozie. Jednym z takich architektów jest Bogusław Barnaś z biura BXB Studio

BXB Studio zamienia PRL-owką bryłę w nowoczesną willę

BXB Studio zamienia PRL-owką bryłę w nowoczesną willę

Fot: BXBstudio

BXB Studio zamienia PRL-owką bryłę w nowoczesną willę

Obok współczesnej architektury i przestrzeni publicznej, zieleni, obiektów sportowych, kulturowych i edukacyjnych krajobraz polskich miast i wsi zdobi spuścizna lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Są to tzw. Domy Kostki, które w czasach PRL-u projektowane były wręcz „nałogowo”.

Pracownia BXB Studio prowadzona przez architekta Bogusława Barnasia podjęła się przeprojektowania jednego z takich domów. Metamorfoza dotyczyła willi w Krakowie o powierzchni 370 mkw.

Adaptacja i rozbudowa bryły wymagała pochylenia się nad kilkoma problemami. Pierwszym był poziom parteru istniejącego budynku. Znajdował się on na półpiętrze, zaś dojście było dostępne przez zewnętrzne schody zlokalizowane od strony ogrodu.

Naszym celem było przeprojektowanie układu w taki sposób, aby do domu można było wejść bezpośrednio z poziomu terenu, co więcej, aby wejście do domu znalazło się od strony drogi dojazdowej. Osiągnęliśmy to poprzez dostawienie niewielkiej kubatury pełniącej funkcję wysokiego, przestronnego holu wejściowego – mówi Bogusław Barnaś.

Tym sposobem szerokie schody prowadzące do strefy dziennej pełnią już nie tylko funkcję komunikacyjną, ale również wzbogacają estetykę wnętrza. Kolejnym problemem był niekorzystny układ pomieszczeń względem stron świata. Najlepiej doświetlona była strefa dojścia do domu znajdująca się od strony południowej. Przepiękny ogród znajduje się natomiast po przeciwnej, północnej stronie. Architekci zaproponowali więc otwarty salon, który połączy północ z południem. Pomocne były przeszklenia w holu. Ogród został dodatkowo zintegrowany z wnętrzem domu przy pomocy tarasu. Zupełnie nowa aranżacja wnętrza nie ingerowała w konstrukcję domu. Ostatnim zabiegiem był face-lifting elewacji, czyli odświeżenie zewnętrznej części budynku.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: BXBstudio
Data publikacji: 15.01.2015 12:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!