archirama.pl

Problemy Tokio. Konkurs architektoniczny

Prywatne cmentarze to kłopot dręczący mieszkańców Tokio

Architektura Tokio: wertykalny cmentarz

Współczesna architektura Tokio: wertykalny cmentarz 

Fot: Arch Out Loud, materiały prasowe

Kłopot z deweloperem

W polskich miastach dość często zdarzają się protesty mieszkańców oburzonych nową inwestycją. Mało kogo cieszy nowy budynek na miejscu placu zabaw, łąki, czy choćby wolnej przestrzeni za oknem. Cokolwiek jednak nie mówić o inwestorach, niektóre problemy pozostają w Europie nieznane. Jednym ze stosowanych w Japonii chwytów pozwalających wielokrotnie zwiększyć wartość działki jest zmiana przeznaczenia działki. W Polsce ten zabieg oznacza najczęściej przekształcenie działki rolnej w budowlaną. W Tokio proces idzie o krok dalej. Działka budowlana przeznaczana jest pod budowę świątyni, a to zgodnie z japońskim prawem umożliwia założenie nowego cmentarza. W ten sposób wartość gruntu można pomnożyć nawet dziesięciokrotnie. W Tokio interes okazuje się szczególnie dobry. Dobre miejsca pochówku są poszukiwane, popyt jest duży, a mówiąc brutalnie – perspektywy są jeszcze lepsze. Co czwarty tokijczyk ma ponad 65 lat, a metropolia liczy niemal tylu mieszkańców, co cała Polska.
Z niespodziewanie wyrastających tuż za ścianą domu cmentarzy niezadowoleni są tylko sąsiedzi. Mimo upodobania do technicznych zabawek wielu Japończyków jest przesądnych, śmierć i wszystko co z nią związane traktowane są jako tabu. Nawet mijając cmentarz można ściągnąć pecha i choroby na głowy najbliższych. Nic dziwnego, że małe cmentarzyki zajmujące miejsce podwórek traktowane są jako problem.

Konkurs architektoniczny

Rozwiązaniem mogą okazać się nowe dla Japonii formy cmentarzy, lepiej wykorzystujące dostępne miejsce. Portal Arch Out Loud zaprasza projektantów do udziału w konkursie architektonicznym na projekt „wieżowca-cmentarza”. Nowa bryła ma być odpowiednikiem wielopiętrowego budynku mieszkalnego. Wertykalny cmentarz zajmie mniej cennego miejsca w metropolii.   

23 września 2016 - termin rejestracji
24 września 2016 – ostateczny termin składania prac konkursowych
20 października 2016 – ogłoszenie wyników

Pula nagród w konkursie architektonicznym: 8000 dolarów

Więcej informacji: www.archoutloud.com/tokyo-vertical-cemetery.html

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Arch Out Loud, materiały prasowe
Data publikacji: 17.08.2016 13:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!