Architektura
ARCHITEKTURA

Projekt architektury współczesnej dla FUTUWAWY – Pustelnia pod Warszawą

 • Komentarze

Wnętrze jednego z Domków Samotnika w projekcie Pustelni pod Warszawą autor: Katarzyna Sosińska

Wnętrze jednego z Domków Samotnika w projekcie Pustelni pod Warszawą

autor: Katarzyna Sosińska

 • Widok panoramiczny na Pustelnię pod Warszawą autor: Katarzyna Sosińska
 • Ideogram przedstawiający rozmieszczenie funkcji w bryle
 • Zagospodarowanie terenu
 • Wnętrze Wieży Więźi z paleniskiem - symbolem zjednoczenia
 • Drewniana kładka prowadząca do Wieży Więzi - wizualizacja nocna

FUTUWAWA to inicjatywa na rzecz architektury współczesnej, której celem jest wspólne tworzenei futurystycznej przestrzeń architektoniczną Warszawy. Każdy projektant, który chciałby pokazać swój pomysł szerszej publiczności, może zgłosić projekt do konkursu architektonicznego. Jedną z takich osób była autorka Pustelni pod Warszawą – Katarzyna Sosińska. Poznajmy jej projekt.

Pustelnia pod Warszawą - architektura współczesna i samotność

Do konkursu architektonicznego dla FUTUWAWA został zgłoszony projekt Katarzyny Sosińskiej, którego tematem jest samotność, a właściwie miejsce, które odkrywa jej zalety. Projekt pustelni, zlokalizowanej w Puszczy Kampinoskiej ma być przeciwieństwem warszawskiej codzienności. W tym przypadku idea architektury współczesnej wypłynęła od potrzeby – miała to być oaza spokoju – miejsce wyciszenia od zgiełku miasta.

Działka, którą wybrała projektantka bryły pustelni – Katarzyna Sosińska, to okolice Puszczy Kampinoskiej znajdującej się nieopodal Warszawy. Powód wyboru tego terenu był prosty. Celem autorki było bowiem znalezienia miejsca przyjaznego mieszkańcom Warszawy, którzy przywykli do intensywnego trybu życia, a potrzebują odrobiny wyciszenia. Przepełniony dziką roślinnością kompleks leśny pod Warszawą okazał się miejscem idealnym.
Katarzyna Sosińska to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, natomiast praca wykonana była pod czujnym okiem promotora dr inż. arch. Romuald Loeglera.

Pomysł na projekt powstał w wyniku obserwacji otaczającej rzeczywistości wielkomiejskiej, w której na relaks i wyciszenie nie ma przeważnie czasu. Z punktu widzenia szczęśliwej egzystencji jest to jednak człowiekowi niezbędne. Odpowiednie warunki do wypoczynku, niczym niezmącony spokój w otoczeniu dzikiej natury i miejsce, które pozwoli na kontemplację ma za zadanie zminimalizować stres i trudy dnia codziennego. Jednym pozwoli  odpocząć i nastroić się do kolejnego tygodnia ciężkiej pracy, inni będą mogli w tej samotni poznać siebie i dostrzec swoje prawdziwe pragnienia, jeszcze inni spojrzą na wszystko z dystansem i być może będzie to pierwszy krok do poważnych zmian w ich życiu – tłumaczy autorka projektu, Katarzyna Sosińska.

Idea formowania bryły pustelni

W Puszczy Kampinoskiej trafic mozna na opuszczone chaty i budynki wojskowe. Forma zaprojektowanej bryły nie jest więc przypadkowa bo nawiązuje do tych budynków, przy czym nie stanowi ich powielenia, ale łączy nowoczesność z historią. Nowoczesność to minimalizm, który w tym przypadku objawia się jako forma sześcianu. Materiał, z którego wykonane sa elewacje - drewno - nawiązuje do starych chat wiejskich. Powstały budynek ma  formę modułu, którą autorka powieliła na powierzchni całej działki, tworząc zespół, na który składa się pustelnia. Przeszklenia w każdym budynku wydobywają widok z samotni na naturę – jedynego sprzymierzeńca samotności. W bryle zachodzi równowaga – podczas gdy jedna elewacja otwiera się na naturę, inna – całkowicie zamknięta – sprzyja atmosferze kontemplacji odgradzając się od innych obiektów.

Samotnia, która jednoczy

Zespół składający się na projekt samotni to nie tylko kilka oddalonych od siebie domków samotnika. Na projekt składają się jeszcze dwa istotne elemanety.

Dawniej palenisko w domu było miejscem, przy którym gromadzili się ludzie. Ciepły ogień przyciągał zziębnientych członków rodziny i prowokował do wspólnej rozmowy. Fakt ten został wykorzystany w tym projekcie.

Oprócz działki pełnej indywidualnych brył-samotni, występuje tu łącznik – Wieża Więzi.  Obiekt z paleniskiem symbolizującym zjednoczenie, ponieważ żadna samotność nie powinna trwać zbyt długo. Innym istotnym elementem tego projektu jest kładka złożona z platform o różnej szerokości i wysokości. Kładka jest jedynym sposobem dotarcia do Wieży Więzi. Te dwa elementy - kładka i Wieża Więźi symbolizują przechodzenie przez trudy życia po to, by osiągnąć zamierzony cel.

Więcej o projekcie tu.           


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.