archirama.pl

Projekt łazienki 18. Wyniki konkursu

Konkurs architektoniczny KOŁO Projekt łazienki został rozstrzygnięty. W Płocku ma powstać toaleta publiczna z zielonym dachem

Projekt łazienki 2016. Konkurs architektoniczny Koło, Grand Prix

Grand Prix konkursu architektonicznego Koło 2016. Projekt Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj 

Fot: Materiały prasowe Geberit

Jak w poprzednich edycjach konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej, jury nagrodziło projekt wykraczający poza podstawowe zadanie. Mimo nazwy, w konkursie Projekt łazienki celem jest nie tyle zaprojektowanie samej toalety, ale wielofunkcyjnej przestrzeni służącej okolicznym mieszkańcom i przybyszom. 

Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj, laureaci Grand Prix tegorocznej edycji, zaproponowali uatrakcyjnienie miejscowego parku. Ich toaleta publiczna została ukryta we wnętrzu zielonego pagórka. W ten sposób zachowana została istniejąca zieleń, a sam teren nie tylko wygląda bardziej interesująco, ale zyskał nowe funkcje. Pagórek zimą może służyć jako górka saneczkowa dla dzieci z pobliskich bloków, a latem jako miejsce wypoczynku. Trudno mówić o architektonicznej bryle, obiekt staje się raczej częścią krajobrazu. Poznańscy studenci zrezygnowali ze zbędnych detali. Minimalistyczna jest forma i materiały. Odsłonięta część budynku wykonana ma być ze szkła i betonu architektonicznego. Niemal cała bryłę okryje zielony dach, a budynek zostanie ulokowany poza rosnącymi na działce drzewami.

Nagroda została przyznana za wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw, spotkań, dla którego toaleta miejska jest tylko jednym z powodów do złożenia tam wizyty. Sztucznie ukształtowany wzgórek, kryjący toaletę będzie intrygował i zachęcał mieszkańców do różnorodnej aktywności (...) Proekologiczne ukształtowanie przestrzeni trafnie odczytuje współczesne wyzwania jakie stają przed humanistyczną sztuką, jaką jest architektura (z opinii jury).

Władze Płocka zapowiadają realizację toalety publicznej, liczą na dofinansowanie z funduszy unijnych.

Współczesna architektura, wiele funkcji

Pozostali laureaci przedstawili bardziej konwencjonalne bryły, pawilony pomyślane jako ozdoba alei Antoniego Roguckiego, czyli głównego ciągu spacerowego na największym osiedlu Płocka.
Antoni Łanocha i Agnieszka Biesaga z Krakowa (wyróżnienie I stopnia) rozbudowali program funkcjonalny, dodając do toalety punkt informacji turystycznej, mikro-pocztę oraz „małą gastronomię”, a także uzupełniające meble miejskie, ławki i stojaki rowerowe.
Michał Bakuła z Sierpca (wyróżnienie II stopnia) zaproponował budynek ze zintegrowaną ławką w architektonicznej ramie.  
Jury przyznało ponadto trzy wyróżnienia III stopnia.

Najlepsza bryła – wynik plebiscytu

Nadesłane na konkurs architektoniczny prace poddano też ocenie publiczności. W otwartym internetowym głosowaniu wygrała praca Bartosza Młynarskiego i Dariusza Michałkowskiego. Bryłę wyróżnia elewacja z rzędem wysuniętych betonowych ścian, wydzielających toalety męską, damską, dla niepełnosprawnych, a także przewijak dla niemowląt. Poza główna funkcją projektanci zaproponowali umieszczenie w obiekcie punkttu informacji miejskiej.

Konkurs architektoniczny po raz ostatni?

W 18. edycji konkursu architektonicznego Projekt łazienki zgłoszono przeszło 260 projektów spełniających założenia regulaminu. Tak duża liczba zgłoszeń potwierdza zainteresowanie konkursem i jego rangę. Tymczasem organizatorzy zapowiadają zmiany. To prawdopodobnie ostatnia edycja, która odbyła się w takiej formule. Kolejna ma być zupełnie inna, ale jej pomysłodawcy stopniują napięcie i nie zdradzają na razie żadnych szczegółów, zapowiadając tylko, że wydarzenie będzie „bezkonkursencyjne”.   

Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe Geberit
Data publikacji: 23.06.2016 11:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!