Projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego zbiera laury na całym świecie. Jego praca dyplomowa – Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami zwróciła uwagę redaktorów słynnego magazynu Wallpaper. Zawadzki jako jedyny Polak znalazł się na prestiżowej liście najlepszych absolwentów szkół designu Wallpaper Graduate Directory 2011.
Teraz projekt muzeum przysporzył Zawadzkiemu kolejne wyróżnienie: został nominowany w konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie (Światowego Festiwalu Architektury). Koncepcja muzeum startuje w kategorii Future Projects/Cultural. Zwycięstwo może oznaczać dla młodego architekta międzynarodowe uznanie i rozpoznawalność.
Co tak urzekło jurorów w pracy dyplomowej Zawadzkiego? Z pewnością niecodzienna tematyka budynku jak i jego odważna forma. Muzeum ma być poświecone imigrantom, którzy przez lata nielegalnie przypływali na byle jak skonstruowanych tratwach na wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich straciło życie w swojej ucieczce ku wolności. Opuszczali biedne kraje latynoamerykańskie licząc na lepszy los w USA.
Projekt Zawadzkiego pierwotnie miał być pracą wysłaną na konkurs. Z czasem rozrósł się do pracy dyplomowej, którą obronił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Gmach Pier Museum of Latin American Immigrants ma formę horyzontalnego monumentu. Zlokalizowano go na pirsie wychodzącym w morze, tuż przy linii brzegowej plaży South Beach w Miami.
Ekspresyjna forma budynku ma oddawać niespokojnego ducha imigrantów, manifestuje ich dramatyczną wędrówkę ku wolności przez fale oceanu. Zarazem wygenerowano komputerowa bryła ma też uzasadnienie funkcjonalne. Okolice Miami poddawane są cyklicznie co roku silnymi huraganom. Pofałdowano forma ma chronić muzeum przed naporem wiatru, ma ułatwić rozłożenie siły parcia wiatru na elewacje.
Maciej Jakub Zawadzki dzięki nominacji World Architecture Festival automatycznie został zgłoszony do dwóch innych nagród na tym festiwalu. Pierwsza z nich to WAF Prize for Accessibility In Architecture, nagrody promującej rozwiązania dostosowujące budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Druga nominacja Zawadzkiego to zgłoszenie do nagrody People’s Choice Award. Jak sama nazwa mówi, to nagroda publiczności i każdy może głosować na polskiego projektanta oraz dawać „lubię to” pod jego projektem na facebook’owym profilu organizatora do końca października.
Zachęcamy do głosowania na projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego. Wystarczy kliknąć tutaj.
Nominacja Zawadzkiego to nie jedyny polski akcent na zbliżającym się World Architecture Festival. Wśród 284 projektów nominowanych do nagrody najlepszego budynku na świecie (World Building of the Year 2011) znalazły się dwa obiekty wrocławskiej pracowni Macków. To sala sportowa Na Skarpie z Bytomia i budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu.

-
Światowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) wraca z Dalekiego Wschodu do Europy, choć najbardziej spektakularna współczesna architektura wciąż powstaje w Azji więcej
-
Co zobaczyć w Singapurze? Jesienią 2014 – na pewno World Architecture Festival, najważniejszy przegląd współczesnej architektury na świecie więcej
-
Willa Versace w Miami nareszcie znalazła nowego właściciela. Przepiękna Casa Casuarina przy Ocean Drive kupił Joe Nakash, właściciel marki Jordache. Zgadnijcie ile kosztowała? więcej
-
W październiku 2012 odbył się coroczny Festiwal Światowej Architektury. Architekci z całego świata konkurowali w takich dziedzinach projektowych, jak: edukacja, kultura, detal, czy transport. Prezentujemy dwa zwycięskie projekty, które według nas robią wrażenie na odbiorcy. Wam też się podobają? więcej

- ARCHITEKTURA: Światowy Festiwal Architektury tym razem w Berlinie
- ARCHITEKTURA: Najlepsze bryły, stararchitekci i młodzi projektanci, przegląd współczesnej architektury.... World Architecture Festival 2014
- LIFESTYLE: Willa Versace w Miami sprzedana! Zgadnijcie ile kosztowała
- ARCHITEKTURA: World Architecture Festival 2012. Najlepsze budynki roku 2012
- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Rekordowa liczba zgłoszeń