archirama.pl

Projekt młodego polskiego architekta zachwyca cały świat!

Maciej Jakub Zawadzki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej został właśnie dostrzeżony przez jury World Architecture Festival w Barcelonie. Jego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami otrzymał prestiżową nominację w kategorii Future Projects. Wcześniej praca dyplomowa Polaka zdobyła wyróżnienie magazynu Wallpaper

Maciej Jakub Zawadzki

Projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami, autor: Maciej Jakub Zawadzki

Fot: Maciej Jakub Zawadzki / www.m-j-z.eu

Projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego zbiera laury na całym świecie. Jego praca dyplomowa – Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami zwróciła uwagę redaktorów słynnego magazynu Wallpaper. Zawadzki jako jedyny Polak znalazł się na prestiżowej liście najlepszych absolwentów szkół designu Wallpaper Graduate Directory 2011.

Teraz projekt muzeum przysporzył Zawadzkiemu kolejne wyróżnienie: został nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie (Światowego Festiwalu Architektury). Koncepcja muzeum startuje w kategorii Future Projects/Cultural. Zwycięstwo może oznaczać dla młodego architekta międzynarodowe uznanie i rozpoznawalność.

Co tak urzekło jurorów w pracy dyplomowej Zawadzkiego? Z pewnością niecodzienna tematyka budynku jak i jego odważna forma. Muzeum ma być poświecone imigrantom, którzy przez lata nielegalnie przypływali na byle jak skonstruowanych tratwach na wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich straciło życie w swojej ucieczce ku wolności. Opuszczali biedne kraje latynoamerykańskie licząc na lepszy los w USA.

Projekt Zawadzkiego pierwotnie miał być pracą wysłaną na konkurs. Z czasem rozrósł się do pracy dyplomowej, którą obronił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Gmach Pier Museum of Latin American Immigrants ma formę horyzontalnego monumentu. Zlokalizowano go na pirsie wychodzącym w morze, tuż przy linii brzegowej plaży South Beach w Miami.

Ekspresyjna forma budynku ma oddawać niespokojnego ducha imigrantów, manifestuje ich dramatyczną wędrówkę ku wolności przez fale oceanu. Zarazem wygenerowano komputerowa bryła ma też uzasadnienie funkcjonalne. Okolice Miami poddawane są cyklicznie co roku silnymi huraganom. Pofałdowano forma ma chronić muzeum przed naporem wiatru, ma ułatwić rozłożenie siły parcia wiatru na elewacje.

Maciej Jakub Zawadzki dzięki nominacji World Architecture Festival automatycznie został zgłoszony do dwóch innych nagród na tym festiwalu. Pierwsza z nich to WAF Prize for Accessibility In Architecture, nagrody promującej rozwiązania dostosowujące budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Druga nominacja Zawadzkiego to zgłoszenie do nagrody People’s Choice Award. Jak sama nazwa mówi, to nagroda publiczności i każdy może głosować na polskiego projektanta oraz dawać „lubię to” pod jego projektem na facebook’owym profilu organizatora do końca października.

Zachęcamy do głosowania na projekt Macieja Jakuba Zawadzkiego. Wystarczy kliknąć tutaj.

Nominacja Zawadzkiego to nie jedyny polski akcent na zbliżającym się World Architecture Festival. Wśród 284 projektów nominowanych do nagrody najlepszego budynku na świecie (World Building of the Year 2011) znalazły się dwa obiekty wrocławskiej pracowni Macków. To sala sportowa Na Skarpie z Bytomia i budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu.

Autor: TM
Zdjęcia: Maciej Jakub Zawadzki / www.m-j-z.eu, Karolina Moszczyńska
Data publikacji: 22.08.2011 14:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!