Przestrzeń publiczna jako synteza architektury współczesnej, komunikacji, edukacji i rekreacji
Architekci z biura projektowego OMA wpadli na pomysł stworzenia bryły, która dzięki charakterystycznej formie centralnego przecięcia tworzy plac publiczny na środku mostu. Dwie strony rzeki współistnieją ze sobą zbiegając się w jednym punkcie. Rekreacyjny park na moście z pewnością oblegany byłby przez miejscowych, natomiast turyści znaleźliby tu mnóstwo miejsc do odkrycia.
Ogromna powierzchnia 11st Street Bridge Park składa się z 2 ramp o nachyleniu 5%, które prowadzą z każdego brzegu rzeki. Nachylenia pozwalają na duże możliwości widokowe. Na początku drogi przez most, od strony lewej, znajduje się strefa performatywna. Centralna przestrzeń publiczna w formie placu oddziela pozostałe funkcje, które zlokalizowane są bliżej prawego brzegu rzeki. Mieszczą się tam kawiarnie i część edukacyjna.
Co właściwie składa się na przestrzeń publiczną w formie mostu?
Gdy wkraczamy na most od strony lewej najpierw napotykamy na park nazwany przez architektów Rain Garden. Deszczowy ogród zaprojektowany jest pod konstrukcją, z której spektakularne spływają wodospady. Na pionowych taflach wody wyświetlane są multimedialne projekcje tzw. mapping – jest to doskonały przykład połączenia nowoczesnych technologii z naturą. Wodospady można podziwiać z różnych odległości ponieważ są widziane niemal z każdego punktu widokowego na moście. Następnie kierujemy się na zielone wzgórze widokowe. Tuż obok mamy amfiteatr, na którym odbywać się mogą występy, koncerty i różnego rodzaju wydarzenia. Jest to miejsce należące do wspomnianej strefy performatywnej.
Dalej przechodzimy przez przestrzeń wybitnie rekreacyjną przeznaczoną do piknikowania i wypoczywania na hamakach i trawnikach. Kolejnym punktem na moście jest wspomniany wcześniej plac centralny. Od placu nachylenie wzrasta ku górze. Pod częściowo zadaszoną konstrukcją zaprojektowano kawiarnie, wystawy i kolejne wodospady, na których wyświetlane są projekcje multimedialne. Tuż przy brzegu zacumowane są łodzie, z których oczywiście można skorzystać. Najbliżej lądu, po prawej stronie rzeki, zlokalizowano centrum edukacyjne i plac zabaw dla najmłodszych.
Projekt 11th Street Bridge Park – Anacostia Crossing jest połączeniem wszystkiego co najkorzystniejsze dla współczesnej przestrzeni miejskiej. Wielopoziomowość bryły, liczne punkty widokowe na rzekę, kawiarnie, strefy wypoczynku i edukacji, plac zabaw czy multimedialne projekcje na wodospadach – komplet tych elementów sprawia, że rekreacyjny most emanuje energią i współczesnością.
Milena Glinojecka