Architektura
ARCHITEKTURA

Projekt wizjonerskiej bryły dla FUTUWAWY - ekoarchitektura wysokościowca w Warszawie

 • Komentarze

Analiza miasta. Jeden z pierwszych etapów projektowych wizjonerskiej bryły wysokościowca w Warszawie Autor: Marcin Gromczewski

Analiza miasta. Jeden z pierwszych etapów projektowych wizjonerskiej bryły wysokościowca w Warszawie

Autor: Marcin Gromczewski

Patronat merytoryczny projektu: doc. dr inż. arch. Artur Buława Gabryszewski oraz dr Piotr Mędrzycki


 • Tak wygląda bryła ekoarchitektury wysokościowca w Warszawie Autor: Marcin Gromczewski
 • Bryła wysokościowca w Warszawie - wizualizacja nocna Autor: Marcin Gromczewski
 • Bryła wysokościowca w Warszawie - przekrój Autor: Marcin Gromczewski
 • Bryła wysokościowca w Warszawie - zagospodarowanie terenu Autor: Marcin Gromczewski
 • Bryła wysokościowca w Warszawie - analizy wstępne Autor: Marcin Gromczewski

Dzięki inicjatywie FUTUWAWA możemy wspólnie tworzyć futurystyczną przestrzeń architektoniczną Warszawy. Wystarczy zgłosić swój projekt do konkursu architektonicznego. Tak właśnie zrobił Marcin Gromczewski, autor przedstawionego wysokościowca. Projektant postawił na eko projektowanie, funkcjonalność i wizjonerską bryłę. Jak się Wam podoba taka ekoarchitektura?

Czym jest Futuwawa?

Jest to portal, który prezentuje fantazyjną wizję architektury Warszawy. Architekturę należy rozumieć, w tym wypadku, jako projekty przestrzeni publicznej, instalacje, rzeźby, pomniki, murale i wszelką infrastrukturę Warszawy – w skrócie wszystko, co zmienia pejzaż miejski w futurystycze wyobrażenie. Autorzy zgłaszają swoje projekty do konkursu architektonicznego. Wybór prac odbywa się poprzez głosowanie. Idee zgłaszanych projektów są zazwyczaj utopijne a ich realizacja nie jest możliwa ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. I o to właśnie chodzi! Futurama to zupełnie inne podejście do projektowania i pewnego rodzaju „burza mózgów”, która dotyczy otaczającej nas przestrzeni. Dzięki tej inicjatywie Warszawa może zyskać nowe, niekonwencjonalne pomysły na architekturę współczesną, i być może któraś z tych wizji będzie inspiracją do projektowania realnych budynków.

Futurystyczne eko projektowanie: bryła wysokościowca w centrum Warszawy

Zgłoszony do konkursu architektonicznego projekt Marcina Gromczewskiego to koncepcja ekoarchitektury wysokościowca typu mixed use. W budynku znajdują się biura, hotel i mieszkania prywatne, usługi a także powierzchnie biologicznie czynne. Głównym celem było zaprojektowanie pomieszczeń tak, aby zapewnić jak najwyższą jakość użytkowania.

W dzisiejszych czasach, w których nieustannie wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wszechobecny jest pośpiech i nieodpowiedni tryb życia, poprawa jakości użytkowania budynków jest jak najbardziej pożądana, zwłaszcza w miejscu pracy, gdzie ludzie spędzają większość swojego czasu w ciągu dnia. – komentuje autor projektu, Marcin Gromczewski.

Jaka wygląda koncepcja architektury współczesnej wysokościowca dla przestrzeni publicznej Warszawy?

Bryła wysokościowca, zaprojektowanego przez Marcina Gromczewskiego, zlokalizowana jest pomiędzy Wolą a Śródmieściem. Działkę otaczają ulice: Prosta, Towarowa oraz Sienna. Budynek graniczy z śródmiejską strefą zabudowy wysokiej i wysokościowej. Jest to intensywnie rozwijający się i atrakcyjny inwestycyjnie teren.

Autor czerpał inspirację ze słów Natura jest dla mnie manifestacją Boga. Obcuję z naturą każdego dnia, aby czerpać z niej codzienną inspirację do pracy. Naśladuję w budynkach prawa które natura użyła w swoim obszarze. wypowiedzianych przez stararchitekta Franka Lloyda Wrighta. Projekt tego wysokościowca to organizm, który współgra z człowiekiem i  reaguje na jego oczekiwania. Budynek wyposażony jest w liczne przestrzenie relaksacyjne, tarasy widokowe oraz ogrody botaniczne, tzw. Green Floor, które autor nazywa „płucami” budynku. Ta bioróżnorodność  ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie ludzi w obiekcie oraz przyczynić się do naturalnego polepszenia ich stanu zdrowia.

Powodem, dla którego podjąłem się tego tematu, była potrzeba wykreowania obiektu o nowej jakości, wykorzystującego nowoczesne technologie w służbie ludziom użytkującym oraz odwiedzającym ten budynek. – tłumaczy projektant.

Odważny kształt bryły, to eksperyment, który miał na celu wyróżnienie obiektu w sylwecie miasta. Autor podkreśla, że to działanie projektowe to próba odejścia od szablonowych pomysłów na rzecz rozwoju i „pójścia dalej”. Patronat merytoryczny nad procesem projektowym sprawowali doc. dr inż. arch. Artur Buława Gabryszewski oraz dr Piotr Mędrzycki.

Więcej o projektcie na stronie FUTUWAWA.PL



Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.