Czym jest Futuwawa?
Jest to portal, który prezentuje fantazyjną wizję architektury Warszawy. Architekturę należy rozumieć, w tym wypadku, jako projekty przestrzeni publicznej, instalacje, rzeźby, pomniki, murale i wszelką infrastrukturę Warszawy – w skrócie wszystko, co zmienia pejzaż miejski w futurystycze wyobrażenie. Autorzy zgłaszają swoje projekty do konkursu architektonicznego. Wybór prac odbywa się poprzez głosowanie. Idee zgłaszanych projektów są zazwyczaj utopijne a ich realizacja nie jest możliwa ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. I o to właśnie chodzi! Futurama to zupełnie inne podejście do projektowania i pewnego rodzaju „burza mózgów”, która dotyczy otaczającej nas przestrzeni. Dzięki tej inicjatywie Warszawa może zyskać nowe, niekonwencjonalne pomysły na architekturę współczesną, i być może któraś z tych wizji będzie inspiracją do projektowania realnych budynków.
Futurystyczne eko projektowanie: bryła wysokościowca w centrum Warszawy
Zgłoszony do konkursu architektonicznego projekt Marcina Gromczewskiego to koncepcja ekoarchitektury wysokościowca typu mixed use. W budynku znajdują się biura, hotel i mieszkania prywatne, usługi a także powierzchnie biologicznie czynne. Głównym celem było zaprojektowanie pomieszczeń tak, aby zapewnić jak najwyższą jakość użytkowania.
W dzisiejszych czasach, w których nieustannie wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wszechobecny jest pośpiech i nieodpowiedni tryb życia, poprawa jakości użytkowania budynków jest jak najbardziej pożądana, zwłaszcza w miejscu pracy, gdzie ludzie spędzają większość swojego czasu w ciągu dnia. – komentuje autor projektu, Marcin Gromczewski.
Jaka wygląda koncepcja architektury współczesnej wysokościowca dla przestrzeni publicznej Warszawy?
Bryła wysokościowca, zaprojektowanego przez Marcina Gromczewskiego, zlokalizowana jest pomiędzy Wolą a Śródmieściem. Działkę otaczają ulice: Prosta, Towarowa oraz Sienna. Budynek graniczy z śródmiejską strefą zabudowy wysokiej i wysokościowej. Jest to intensywnie rozwijający się i atrakcyjny inwestycyjnie teren.
Autor czerpał inspirację ze słów Natura jest dla mnie manifestacją Boga. Obcuję z naturą każdego dnia, aby czerpać z niej codzienną inspirację do pracy. Naśladuję w budynkach prawa które natura użyła w swoim obszarze. wypowiedzianych przez stararchitekta Franka Lloyda Wrighta. Projekt tego wysokościowca to organizm, który współgra z człowiekiem i reaguje na jego oczekiwania. Budynek wyposażony jest w liczne przestrzenie relaksacyjne, tarasy widokowe oraz ogrody botaniczne, tzw. Green Floor, które autor nazywa „płucami” budynku. Ta bioróżnorodność ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie ludzi w obiekcie oraz przyczynić się do naturalnego polepszenia ich stanu zdrowia.
Powodem, dla którego podjąłem się tego tematu, była potrzeba wykreowania obiektu o nowej jakości, wykorzystującego nowoczesne technologie w służbie ludziom użytkującym oraz odwiedzającym ten budynek. – tłumaczy projektant.
Odważny kształt bryły, to eksperyment, który miał na celu wyróżnienie obiektu w sylwecie miasta. Autor podkreśla, że to działanie projektowe to próba odejścia od szablonowych pomysłów na rzecz rozwoju i „pójścia dalej”. Patronat merytoryczny nad procesem projektowym sprawowali doc. dr inż. arch. Artur Buława Gabryszewski oraz dr Piotr Mędrzycki.
Więcej o projektcie na stronie FUTUWAWA.PL
Milena Glinojecka