archirama.pl

Proximo. Nowy biurowiec przy II linii metra w Warszawie

Nowe biurowce w Warszawie rywalizują współczesną architekturą, standardem wykończenia, atrakcjami dla najemców. Zdaniem inwestorów stojących za budową Proximo najbardziej liczą się trzy cechy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja

Nowe biurowce w Warszawie: Proximo, Wola

Biurowiec Proximo w warszawskiej dzielnicy Wola. Typowa dla budynków biurowych przeszklona elewacja z niebieskawymi szybami została urozmaicona wąskimi pasami w srebrnym i złotym kolorze

Fot: Szymon Polański, materiały prasowe Hines

Nowy biurowiec przy II linii metra

W starym żarcie jest sporo prawdy, warszawska dzielnica biurowa pieszczotliwie nazywana Mordorem znana jest między  innymi z permanentnych korków. Dogodny dojazd trudno przecenić, dlatego firmy budujące nowe biura na Woli podkreślają bliskość linii metra i niewielką odległość dzielącą dzielnicę od centrum. Hines nie jest pod tym względem wyjątkiem. W dniu otwarcia w windach nadawane były komunikaty gratulujące oszczędności czasu. Sugestywny radiowy głos oznajmiał, jak wiele minut udało się zyskać w porównaniu z dojazdem z dalszych dzielnic. Plakaty-infografiki podawały zaś mierzoną w minutach odległość dzielącą różne zakątki miasta od biurowca, a także proponowane trasy dojazdu metrem, autem i komunikacją publiczną.

Wejście do biurowca Proximo tylko kilkadziesiąt metrów dzieli od charakterystycznego daszku nad stacją metra. Bryła Proximo nie jest jeszcze kompletna. W czerwcu 2016 nastąpiło oficjalne otwarcie I etapu, kolejny ma się zacząć już wkrótce. Rozpoczęcie prac planowane jest na jesień 2016. Oba etapy prowadzą te same firmy. Projekt architektoniczny przygotowało biuro Rolfe Judd. Generalnym wykonawcą jest Hochtief Polska, a przestrzenie wspólne zaprojektuje włoskie studio Pininfarina.

Włoski design nad Wisłą

W Proximo projektanci Pininfariny odpowiedzialni byli za architekturę wnętrz lobby wraz z recepcją. Nie ma „fajerwerków”, dekoracji czy ekscentrycznych mebli. Włoskie studio zaprojektowało wnętrze jasne, neutralne i eleganckie, choć dość konserwatywne. W mniejszym lobby ukształtowali wnętrze swobodniej, bawiąc się zestawieniami materiałów i faktur. Złamane biele sąsiadują z szarościami i jasnym drewnem, dużo jest miękko ukształtowanych krzywizn, charakterystycznych dla wielu projektów firmy. O jednolitym stylu trudno jednak mówić w przypadku firmy o tradycji sięgającej 1930 roku, a obecnie zatrudniającej przeszło 2,5 tys. osób. W portfolio firmy są m.in. projekty samochodów Ferrari, ale też lokomotyw, ekspresów do kawy, słuchawek, rowerów, ciągników – listę można ciągnąć długo. Podczas spotkania w Proximo Paolo Pinifarina, wnuk założyciela firmy z satysfakcją mówił o pracy projektanta. Jakie to uczucie: zaprojektować stadion dla drużyny, której kibicuje się od dzieciństwa, a później z loży patrzeć jak piłkarze zwyciężają? Paolo to wie.


Nazwa inwestycji: Proximo
Funkcja: biurowiec
Lokalizacja: ul. Prosta 68, Warszawa
Projekt architektoniczny: Rolfe Judd
Architektura wnętrz: studio Pininfarina
Inwestor: Hines
Generalny wykonawca: Hochtief Polska
Ściany szczelinowe: Warbud
Powierzchnia biurowa: 28 385 mkw (I etap)
Liczba miejsc parkingowych: 435
Maksymalna wysokość: 55 metrów
Rozpoczęcie budowy: lipiec 2014
Zakończenie budowy: czerwiec 2016

Autor: KZ
Zdjęcia: Pinifarina, materiały prasowe Hines, Szymon Polański, materiały prasowe Hines
Data publikacji: 17.06.2016 15:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!