archirama.pl

Przebudowa bryły rezydencji w Rotterdamie. Willa, która odzyskała „Ducha Miejsca”

Willa Rotterdam to bryła architektów z biura Ooze w Holandii. Jest to przebudowa istniejącej rezydencji, która znajduje się w zielonej okolicy Rotterdamu. Architekci mieli za pomocą przemyślanej architektury współczesnej odzyskać utracony klimat, który panował w tym domu na początku XX wieku, a który został utracony z powodu pochopnie podjętej ingerencji w budynek

Willa w Rotterdam projektu Ooze Architects z Holandii

Willa w Rotterdam projektu Ooze Architects z Holandii

Utracony „ Duch Miejsca” starej willi

Istniejący tu niegdyś dom składał się z eklektycznej, bardzo chaotycznej zabudowy. Posklejane bryły tworzyły niezbyt atrakcyjną mozaikę architektoniczną. Było to spowodowane upływającymi latami i zmianami, przez które przechodziła oryginalna rezydencja z początku XX wieku. W 1991 zdublowano pomieszczenia, dodając do obiektu nieciekawą formę zewnętrzną. W 2003 dodano kolejne 3 pokoje. Panował tam funkcjonalny i estetyczny dysonans. Ostatecznie dom zyskał kilka nieprofesjonalnie zaprojektowanych, bezużytecznych pomieszczeń a stracił, niestety, ducha miejsca... Nowi właściciele postanowili odbudować klimat i „duszę domu”. Pomogli im w tym architekci z biura Ooze tworząc nową formę architektury współczesnej, która nawiązuje do starej bryły.

Stare mury w nowej powłoce - architektura współczesna nowej rezydencji

Dwukondygnacyjny dom zbudowany jest na planie litery „L”. Architekci mieli pewne ograniczenia związane z dobudowaniem nowej części obiektu na działce. Ostatecznie, poszerzyli willę z jednej strony do maksymalnej szerokości 11m, natomiast do drugiej strony obiektu dodali znaczną część powierzchni użytkowej. Ostatecznie willa ma 500 mkw przestrzeni. Nowy rzut stał się bazą do projektowania nowej struktury dachu, które będzie odpowiedzialne za wygląd całej bryły.

Jesteśmy przekonani, że w tych czasach odzyskiwanie przeszłości jest formą odkrywania innej przyszłości, z dala od „tabula rasa” – komentują projekt jego twórcy, architekci z Ooze Architects.

Układ przestrzenny został całkowicie zmieniony. Na ścianie północnej pojawiły się nowe schody, które obsługują pierwsze i drugie piętro. Forma dachu powstała intuicyjnie – tak aby połacie dobrze prezentowały się we wnętrzu. Dzięki zastosowanej strukturze uzyskano nową konstrukcję drewnianą, która otoczyła stare mury. Zewnętrzna forma nawiązuje do starych, holenderskich chat. Dach zbudowany jest z czarnych, barwionych desek z ACCOYA – nadzwyczajnie mocnego drewna. Architekci zaprojektowali również zielony dach na niektórych połaciach, co koresponduje z pobliskim otoczeniem i jest nieodłącznym elementem holenderskiego pejzażu. Również wnętrza zaskakują połączeniem nowoczesności i historii. Klasyczne meble i stare fotografie na ścianach współgrają z nowoczesnymi lampami i oświetleniem.


Milena Glinojecka

Data publikacji: 18.08.2014 14:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!