archirama.pl

Przedszkole na osiedlu Targówek w Warszawie

Obiekt o bogatym programie i detalach, które pozwalają na wszechstronne kształtowanie rozwoju dzieci w duchu metody edukacyjnej Montessori, zastąpił stary, okładany azbestem budynek przedszkola

Przedszkole na osiedlu Targówek w Warszawie

Płaskowicki i Partnerzy Architekci: przedszkole pięciooddziałowe im. Króla Maciusia I

Fot: Piotr Płaskowicki, dzięki uprzejmości pacowni Płaskowicki i Partnerzy Architekci

Przedszkole im. Króla Maciusia I na warszawskim osiedlu Targówek zajmuje wielki dziedziniec utworzony przez wieniec bloków-szaf. W ich otoczeniu stało się enklawą przyjaznej skali, atrakcyjnej formy i ciepłej kolorystyki.
Projekt został wybrany w konkursie ogłoszonym przez miejscowy samorząd. Lekki pawilon o bogatym programie i detalach, które pozwalają na wszechstronne kształtowanie rozwoju dzieci w duchu metody edukacyjnej Montessori, zastąpił stary, okładany azbestem budynek przedszkola. Architekci założyli, że formę niewielkiego, parterowego pawilonu zdefiniują prostopadłościenne moduły. W ten sposób odwołali się do skojarzenia z klockami, ale też do tradycji awangardy architektonicznej lat dwudziestych ubiegłego wieku. Niczym w bauhausowskich projektach, horyzontalne prostokąty określają przeszkloną bryłę o otwartym planie. Całość – osadzona w ziemi, bez cokołów – nie stwarza żadnych barier dla podopiecznych i ich opiekunów. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu elewacji łatwo zidentyfikować poszczególne części funkcjonalne przedszkola. Sale dla dzieci położone w południowo-wschodniej części mają całkowicie przeszklone ściany. Zgrupowanie pomieszczeń administracyjnych zajmuje obłożoną żółtymi płytami laminowanymi część zachodnią.

Główne wejście usytuowane przy kameralnym, parkowym ciągu pieszym otrzymało wyrazistą oprawę – zieloną, aluminiową ramę. Na środku holu wyrasta wielka drewniana dynia, która wypiera łuki przeszklonego stropu i wystaje ponad dach. Powstała w ten sposób akustyczna kopuła to centrum całego założenia, pełniące funkcję sceny teatralnej, miejsca zebrań i wspólnych zabaw.Sale przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych są zróżnicowane kolorystycznie. Okienne bulaje pozwalają nadzorować dzieci korzystające z łazienek, część ścian zastąpiono natomiast przeszklonymi otwarciami. Z każdej sali zajęć dzieci mogą przechodzić bezpośrednio do ogrodu; dodatkowo poszczególne korytarze dają widoki na posadzone na zewnątrz drzewka. Światło dociera do wnętrza także przez podgrzewane zimą patio obsadzone różnymi gatunkami roślin. Wszystko to sprawia, że pawilon nie jest prostokątną klatką. Wnętrza zyskują charakter daleki od opresyjnej atmosfery dawnych placówek edukacyjnych o monotonnych korytarzach.

W budynku wyraźny jest efekt przenikania wnętrza z ogrodem, w którym na dzieci czekają atrakcyjne urządzenia do zabawy, rozmieszczone na podłożu z bezpiecznych wykładzin filcowych przesypanych morskim piaskiem.
Budynek sam w sobie pełni rolę edukacyjną. Dzieci mogą zobaczyć, z czego zbudowana jest ściana: szkło na elewacji odsłania warstwę izolacji cieplnej, która stanowi plastyczne tło dla nadrukowanych rysunkowych rebusów. Niektóre partie ścian wewnętrznych nie są pokryte tynkiem,
a w betonowych płaszczyznach odsłonięto otwory na kotwy zbrojeniowe. W łazienkach wodomierze wyprowadzone są w pobliżu umywalek na wysokości dziecięcych oczu. Wiatraczki w przezroczystych przewodach wentylacyjnych pokazują obieg powietrza wtłaczanego z gruntowego wymiennika ciepła. Dzieci uczą się w ten sposób, jak można bez klimatyzacji zachować chłód w ciepłe dni. W takim miejscu kształtowanie postaw społecznych i ekologicznych nie pozostaje jedynie ideą pedagogicznych zapaleńców. Projektantom udało się znaleźć prosty sposób na to, by budynek komunikował swoje przeznaczenie bez nadmiernej dosłowności. Żywe kolory i swobodne rebusowe nadruki równoważą zdyscyplinowane, rytmiczne podziały brył.

Źródło: "Architektura-Murator" 9/2007
Autor: Adam Orlewicz
Zdjęcia: Piotr Płaskowicki, dzięki uprzejmości pacowni Płaskowicki i Partnerzy Architekci
Data publikacji: 14.06.2011 12:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!