„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Katowicach!

Katowice. Co zobaczyć w Katowicach. Przewodnik po Katowicach. Co warto zobaczyć w mieście Katowice?

 • Komentarze

Spodek w Katowicach

Spodek w Katowicach

Fot: Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons
 • Robotnicze Osiedle Nikiszowiec
 • Robotnicze Osiedle Nikiszowiec w Katowicach
 • Spodek w Katowicach
 • Tak prezentuje się Katowicki Spodek za dnia
 • Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach
 • Największa Archikatedra w Polsce znajduje się w Katowicach
 • mies-van-der-rohe-architektura-budynki-polska-architektura_mniejsze/biblioteka_w_katowicach_pracowni_hs99_640x347_crop_rozmiar-niestandardowy.jpg
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Dworzec główny Katowice. Zobacz nowoczesne wnętrza dworca PKP Katowice. Widzieliście zdjęcia?
 • dworzec-glowny-katowice-nowoczesne-wnetrza-dworzec-pkp-katiwce-medusa-group/dworzec-glowny-katowice-nowoczesne-wnetrza-dworzec-pkp-katiwce-medusa-group_5.jpg
 • Pomnik Powstańców Śląskich jest najcięższy i największy w Polsce
 • Kukurydza

Stolica Górnego Śląska to nie tylko szyby kopalniane i smog. Katowice to zarówno nowoczesna architektura, jak i zabytkowa zabudowa, miasto rekordów. Pospacerujcie z nami po Katowicach zobaczcie co ciekawego można tu zobaczyć!

Prezentujemy dziesięć miejsc w Katowicach, które według nas warto zobaczyć. Ktoś z was już tam był? Podzielcie się swoimi wrażeniami! A może polecicie nam kolejne ciekawe miejsca w Katowicach? Czekamy na komentarze!

Robotnicze Osiedle Nikiszowiec

Postawnie osiedla to początkowe lata XX wieku. Jak wiele miejsc w Katowicach, jego początki związane były z masowym wydobyciem węgla i powstaniem w tym rejonie szybu. Znana atrakcja turystyczna miasta Katowice została 14 stycznia 2011 roku wpisana na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii.

Katowicki Spodek

Perełka Katowic: „Spodek”. Poza niesamowitą architekturą to jedna z pierwszych budowli na świecie zbudowana w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.

Archikatedra Chrystusa Króla

Jest to największa Katedra w Polsce, a mimo to projekt zakładał jeszcze większe rozmiary budynku. Katedra został wybudowana pod silnym naciskiem władz w latach 1927 – 1955, a jej gabaryty pomniejszono o kopułę, która miała osiągnąć wysokość 38 metrów! Warto wybrać się na jeden z koncertów organizowanych w Katedrze, gdyż obiekt słynie z niesamowitej akustyki.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Architektura współczesna miasta Katowice. Biblioteka to obiekt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Katowicach. Budynek został laureatem konkursu Życie w Architekturze, a Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał popularnemu „rudzielcowi” Prezydent RP Bronisław Komorowski.

>> Przeczytaj więcej o Bibliotece w Katowicach!

Sąd Okręgowy w Katowicach

Kolejny przykład architektury współczesnej w Katowicach i kolejny laureat nagrody w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Warto zobaczyć!

Dworzec PKP Katowice

Turystów przybywających do Katowic pociągiem namawiamy do obejrzenia nowoczesnego, świeżo otwartego Dworca PKP Katowice. Niesamowita architektura, nowatorskie rozwiązania i funkcjonalna bryła. Dworzec szokuje swoją wielkością. Nowoczesne wnętrza nowego dworca głównego Katowice są trzykrotnie większe niż powierzchnia dotychczasowej starej hali dworca PKP Katowice i niemalże dwukrotnie większe niż powierzchnia użytkowa terminalu lotniczego Kraków-Balice.

>> Więcej inforamcji o nowym dworcu i wiele pięknych zdjęć!

Pomnik Powstańców Śląskich

Kolejny rekordzista z Katowic. Popularny pomnik jest największy i najcięższy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.

Osiedle Tysiąclecia – Katowicka „kukurydza”

Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 roku. Była to tysiącletnia rocznica Powstania Polski – stąd też jego nazwa. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Frantę. Obecnie najwyższymi budynkami na całym osiedlu są potocznie nazwane „Kukurydze” – 87 metrów, 25 pięter. Ciekawostką jest, że są to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce, wybudowane poza Warszawą.

Muzeum Hansa Klossa

To idealne miejsce dla fanów serialu „Stawka większa niż życie”. Poza woskowymi odlewami figur głównym bohaterów, w Muzeum można zobaczyć także przeróżne eksponaty z planu filmowego, zdjęcia i pamiątki. W budynku znajduje się również kawiarnia wykończona w stylu lat 40 XX wieku.

przeczytaj rowniez
 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • Henryk Buszko, wybitny polski architekt, opowiada jak budowało się w czasach PRL-u
  Henryk Buszko, wybitny polski architekt, opowiada jak budowało się w czasach PRL-u

  Architektura jest tą dziedziną aktywności intelektualnej, która powstaje w określonym celu, miejscu i czasie. To nie jest kwestia mody, tylko dane czasy dają możliwości użycia określonych środków do osiągnięcia celu – opowiada w rozmowie z Grzegorzem Piątkiem Henryk Buszko, jeden z najwybitniejszych polskich architektów drugiej połowy XX wieku, współautor m.in. słynnych piramid w Ustroniu Zawodziu czy osiedla Tysiąclecie w Katowicach więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Nicolas Grospierre, Ludwig Schneider / Wikimedia Commons, Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons, WhiskeySix / Wikimedia Commons, PetrusSilesius / Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Paweł from Poland, Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, mat. pras. konkursu Życie w Architekturze, Medusa Group, HS99
Data publikacji: 25.05.2013 11:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.