Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Katowicach!

Katowice. Co zobaczyć w Katowicach. Przewodnik po Katowicach. Co warto zobaczyć w mieście Katowice?

 • Komentarze

Spodek w Katowicach

Spodek w Katowicach

Fot: Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons
 • Robotnicze Osiedle Nikiszowiec
 • Robotnicze Osiedle Nikiszowiec w Katowicach
 • Spodek w Katowicach
 • Tak prezentuje się Katowicki Spodek za dnia
 • Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach
 • Największa Archikatedra w Polsce znajduje się w Katowicach
 • mies-van-der-rohe-architektura-budynki-polska-architektura_mniejsze/biblioteka_w_katowicach_pracowni_hs99_640x347_crop_rozmiar-niestandardowy.jpg
 • Biblioteka w Katowicach pracowni HS99
 • Dworzec główny Katowice. Zobacz nowoczesne wnętrza dworca PKP Katowice. Widzieliście zdjęcia?
 • dworzec-glowny-katowice-nowoczesne-wnetrza-dworzec-pkp-katiwce-medusa-group/dworzec-glowny-katowice-nowoczesne-wnetrza-dworzec-pkp-katiwce-medusa-group_5.jpg
 • Pomnik Powstańców Śląskich jest najcięższy i największy w Polsce
 • Kukurydza

Stolica Górnego Śląska to nie tylko szyby kopalniane i smog. Katowice to zarówno nowoczesna architektura, jak i zabytkowa zabudowa, miasto rekordów. Pospacerujcie z nami po Katowicach zobaczcie co ciekawego można tu zobaczyć!

Prezentujemy dziesięć miejsc w Katowicach, które według nas warto zobaczyć. Ktoś z was już tam był? Podzielcie się swoimi wrażeniami! A może polecicie nam kolejne ciekawe miejsca w Katowicach? Czekamy na komentarze!

Robotnicze Osiedle Nikiszowiec

Postawnie osiedla to początkowe lata XX wieku. Jak wiele miejsc w Katowicach, jego początki związane były z masowym wydobyciem węgla i powstaniem w tym rejonie szybu. Znana atrakcja turystyczna miasta Katowice została 14 stycznia 2011 roku wpisana na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii.

Katowicki Spodek

Perełka Katowic: „Spodek”. Poza niesamowitą architekturą to jedna z pierwszych budowli na świecie zbudowana w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.

Archikatedra Chrystusa Króla

Jest to największa Katedra w Polsce, a mimo to projekt zakładał jeszcze większe rozmiary budynku. Katedra został wybudowana pod silnym naciskiem władz w latach 1927 – 1955, a jej gabaryty pomniejszono o kopułę, która miała osiągnąć wysokość 38 metrów! Warto wybrać się na jeden z koncertów organizowanych w Katedrze, gdyż obiekt słynie z niesamowitej akustyki.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

Architektura współczesna miasta Katowice. Biblioteka to obiekt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Katowicach. Budynek został laureatem konkursu Życie w Architekturze, a Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał popularnemu „rudzielcowi” Prezydent RP Bronisław Komorowski.

>> Przeczytaj więcej o Bibliotece w Katowicach!

Sąd Okręgowy w Katowicach

Kolejny przykład architektury współczesnej w Katowicach i kolejny laureat nagrody w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Warto zobaczyć!

Dworzec PKP Katowice

Turystów przybywających do Katowic pociągiem namawiamy do obejrzenia nowoczesnego, świeżo otwartego Dworca PKP Katowice. Niesamowita architektura, nowatorskie rozwiązania i funkcjonalna bryła. Dworzec szokuje swoją wielkością. Nowoczesne wnętrza nowego dworca głównego Katowice są trzykrotnie większe niż powierzchnia dotychczasowej starej hali dworca PKP Katowice i niemalże dwukrotnie większe niż powierzchnia użytkowa terminalu lotniczego Kraków-Balice.

>> Więcej inforamcji o nowym dworcu i wiele pięknych zdjęć!

Pomnik Powstańców Śląskich

Kolejny rekordzista z Katowic. Popularny pomnik jest największy i najcięższy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.

Osiedle Tysiąclecia – Katowicka „kukurydza”

Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 roku. Była to tysiącletnia rocznica Powstania Polski – stąd też jego nazwa. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Frantę. Obecnie najwyższymi budynkami na całym osiedlu są potocznie nazwane „Kukurydze” – 87 metrów, 25 pięter. Ciekawostką jest, że są to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce, wybudowane poza Warszawą.

Muzeum Hansa Klossa

To idealne miejsce dla fanów serialu „Stawka większa niż życie”. Poza woskowymi odlewami figur głównym bohaterów, w Muzeum można zobaczyć także przeróżne eksponaty z planu filmowego, zdjęcia i pamiątki. W budynku znajduje się również kawiarnia wykończona w stylu lat 40 XX wieku.

przeczytaj rowniez
 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • Henryk Buszko, wybitny polski architekt, opowiada jak budowało się w czasach PRL-u
  Henryk Buszko, wybitny polski architekt, opowiada jak budowało się w czasach PRL-u

  Architektura jest tą dziedziną aktywności intelektualnej, która powstaje w określonym celu, miejscu i czasie. To nie jest kwestia mody, tylko dane czasy dają możliwości użycia określonych środków do osiągnięcia celu – opowiada w rozmowie z Grzegorzem Piątkiem Henryk Buszko, jeden z najwybitniejszych polskich architektów drugiej połowy XX wieku, współautor m.in. słynnych piramid w Ustroniu Zawodziu czy osiedla Tysiąclecie w Katowicach więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Nicolas Grospierre, Ludwig Schneider / Wikimedia Commons, Lestat(Jan Mehlich)/ Wikimedia Commons, WhiskeySix / Wikimedia Commons, PetrusSilesius / Wikimedia Commons, Wikimedia Commons / Paweł from Poland, Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, mat. pras. konkursu Życie w Architekturze, Medusa Group, HS99
Data publikacji: 25.05.2013 11:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.