Prezentujemy dziesięć miejsc w Katowicach, które według nas warto zobaczyć. Ktoś z was już tam był? Podzielcie się swoimi wrażeniami! A może polecicie nam kolejne ciekawe miejsca w Katowicach? Czekamy na komentarze!
Robotnicze Osiedle Nikiszowiec
Postawnie osiedla to początkowe lata XX wieku. Jak wiele miejsc w Katowicach, jego początki związane były z masowym wydobyciem węgla i powstaniem w tym rejonie szybu. Znana atrakcja turystyczna miasta Katowice została 14 stycznia 2011 roku wpisana na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii.
Katowicki Spodek
Perełka Katowic: „Spodek”. Poza niesamowitą architekturą to jedna z pierwszych budowli na świecie zbudowana w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych.). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.
Archikatedra Chrystusa Króla
Jest to największa Katedra w Polsce, a mimo to projekt zakładał jeszcze większe rozmiary budynku. Katedra został wybudowana pod silnym naciskiem władz w latach 1927 – 1955, a jej gabaryty pomniejszono o kopułę, która miała osiągnąć wysokość 38 metrów! Warto wybrać się na jeden z koncertów organizowanych w Katedrze, gdyż obiekt słynie z niesamowitej akustyki.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Architektura współczesna miasta Katowice. Biblioteka to obiekt obowiązkowy do zobaczenia podczas pobytu w Katowicach. Budynek został laureatem konkursu Życie w Architekturze, a Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał popularnemu „rudzielcowi” Prezydent RP Bronisław Komorowski.
>> Przeczytaj więcej o Bibliotece w Katowicach!
Sąd Okręgowy w Katowicach
Kolejny przykład architektury współczesnej w Katowicach i kolejny laureat nagrody w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Zwarta i dostojna bryła otrzymała nagrodę za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w kategorii architektura. Projekt zrealizowany został w latach 2005 – 2009. Warto zobaczyć!
Dworzec PKP Katowice
Turystów przybywających do Katowic pociągiem namawiamy do obejrzenia nowoczesnego, świeżo otwartego Dworca PKP Katowice. Niesamowita architektura, nowatorskie rozwiązania i funkcjonalna bryła. Dworzec szokuje swoją wielkością. Nowoczesne wnętrza nowego dworca głównego Katowice są trzykrotnie większe niż powierzchnia dotychczasowej starej hali dworca PKP Katowice i niemalże dwukrotnie większe niż powierzchnia użytkowa terminalu lotniczego Kraków-Balice.
>> Więcej inforamcji o nowym dworcu i wiele pięknych zdjęć!
Pomnik Powstańców Śląskich
Kolejny rekordzista z Katowic. Popularny pomnik jest największy i najcięższy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.
Osiedle Tysiąclecia – Katowicka „kukurydza”
Budowę osiedla rozpoczęto w 1961 roku. Była to tysiącletnia rocznica Powstania Polski – stąd też jego nazwa. Osiedle zaprojektowane zostało przez architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Frantę. Obecnie najwyższymi budynkami na całym osiedlu są potocznie nazwane „Kukurydze” – 87 metrów, 25 pięter. Ciekawostką jest, że są to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce, wybudowane poza Warszawą.
Muzeum Hansa Klossa
To idealne miejsce dla fanów serialu „Stawka większa niż życie”. Poza woskowymi odlewami figur głównym bohaterów, w Muzeum można zobaczyć także przeróżne eksponaty z planu filmowego, zdjęcia i pamiątki. W budynku znajduje się również kawiarnia wykończona w stylu lat 40 XX wieku.

-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Architektura jest tą dziedziną aktywności intelektualnej, która powstaje w określonym celu, miejscu i czasie. To nie jest kwestia mody, tylko dane czasy dają możliwości użycia określonych środków do osiągnięcia celu – opowiada w rozmowie z Grzegorzem Piątkiem Henryk Buszko, jeden z najwybitniejszych polskich architektów drugiej połowy XX wieku, współautor m.in. słynnych piramid w Ustroniu Zawodziu czy osiedla Tysiąclecie w Katowicach więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

- ARCHITEKTURA: PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
- ARCHITEKTURA: Henryk Buszko, wybitny polski architekt, opowiada jak budowało się w czasach PRL-u
- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato