Architektura
ARCHITEKTURA
Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012. Przewodnik po miasteczku olimpijskim

Miasteczko Olimpijskie w Londynie. Przewodnik po Parku Olimpijskim w Londynie

 • Komentarze

Mapa Miasteczka Olimpijskiego - co warto zobaczyć

Mapa Miasteczka Olimpijskiego - co warto zobaczyć

Fot: www.pkol.pl
 • Kosmiczny welodrom - miejsce zmagań kolarzy
 • Basketball Arena zlokalizowana jest w otoczeniu zieleni, co więcej bardzo dobrze komponuje się z tym otoczeniem
 • W miasteczku olimpijskim zaprojektowano liczne przestrzenie zielone i alejki spacerowe
 • Tak prezentuje się wnętrze Stadionu Olimpijskiego w Londynie
 • Orbit Tower i North Greenwich Arena w Londynie. Igrzyska Olimpijskie w Londynie
 • Water Polo Arena - założenie proste, ale wystarczające na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Londynie
 • Centrum Sportów Wodnych projektu Zahy Hadid. Projekt niepowtarzalny i prosto z kosmosu
 • Wioska Olimpijska to także skupisko zielonych placów i alejek

27 lipca rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Przez ostatnie kilka lat Londyn zmienił się nie do poznania. Proponujemy wam wycieczkę po nowoczesnych obiektach sportowych, wiosce olimpijskiej, czy Parku Olimpijskim który pełny jest alejek spacerowych, kładek i mostków. Pospacerujcie z nami po Parku i Wiosce Olimpijskiej!

Miasteczko Olimpijskie i Park Olimpijski pełne są sportowych atrakcji. Niektóre z nich mieszczą się poza granicami parku, jak na przykład strzelnice i miejsca rozgrywania zawodów jeździeckich. Jednak to w samym Parku Olimpijskim, będzie toczyło się życie sportowe i to tu najlepiej odczujemy atmosferę sportowych emocji. Oto miejsca w Parku Olimpijskim, które warto zobaczyć:

1. Welodrom – jest pierwszym, wartym uwagi obiektem w Parku Olimpijskim. Przypominająca kosmiczny spodek arena zmagań kolarskich mieści się w północnej części Parku. Welodrom został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się hala przeznaczona do rozgrywania wyścigów kolarstwa torowego, w drugiej natomiast specjalne miejsce, gdzie odbędą się zawody na BMX.

2. Basketball Arena – Hala, która pomieści jednocześnie 12 tys. widzów (podczas Igrzysk Paraolimpijskich 10 tys.) to projekt Sinclaira Knighta Merza, współpracującego z Wilkinson Eyre i KSS. Warta uwagi jest jej niesamowite elewacje, które często porównywane są do białych obłoków. Jej gabaryty robią wrażenie, a trzeba zaznaczyć, że po Igrzyskach Olimpijskich 2012 Basketball Arena zostanie zdemontowana, a jej elementy konstrukcyjne posłużą do budowy innych obiektów.

>> Dowiedz się więcej o Basketball Arenie!

3. Waterlands Walk – przestrzeń w pobliżu Basketball Areny. Miejsce pełne zieleni, wody i spacerowych alejek. Będzie to zapewne miejsce odpoczynku zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców i turystów.

4. Stadion Olimpijski – najważniejsze miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich. Tu zapłonie znicz olimpijski i rozegra się najwięcej dyscyplin olimpijskich. Stadion został zaprojektowany przez Biuro architektoniczne Populus, a jego budowa rozpoczęła się już w 2008 roku. Na stadionie olimpijskim może jednocześnie zasiadać aż 80 tys. widzów(po zdemontowaniu górnych trybun tylko 25 tys.). Sam stadion zlokalizowano w południowej części parku olimpijskiego, na półwyspie. Połączony został z lądem trzema kładkami, a kosztował aż 534 mln funtów!

5. Orbit Tower – jeden z najbardziej kontrowersyjnych obiektów zaprojektowanych w miasteczku olimpijskim w Londynie. Czerwona, stalowa wieża widokowa to rodzaj rzeźby o mało zrozumiałych kształtach. W stalowa konstrukcję wpleciono dwie platformy widokowe, z których można podziwiać panoramę Parku Olimpijskiego i jego okolic.

6. Water Polo Arena – kolejny z obiektów tymczasowych, który również został bardzo ciekawie rozwiązany od strony architektonicznej. W środku znajduje się basen przeznaczony do rozgrywania zawodów piłki wodnej. Na trybunach hali może jednocześnie zasiadać 5 tys. widzów. Obiekt zlokalizowano w bliskim sąsiedztwie centrum pływackiego nie zwracając uwagi na zupełnie inna architekturę obiektów.

7. Centrum Sportów Wodnych ( Aquatics Centre ) - obiekt projektu sławy architektury – Zahy Hadid. Jak większość obiektów projektantki, Centrum sportów Wodnych jest bryłą niepowtarzalną o fantazyjnych, obłych kształtach. W Centrum znajduj się: basen olimpijski (50 m. ), basen do nurkowania ( 25 m. ), basen rozgrzewkowy (50 m.), wieża skoków do wody oraz strefa suchej rozgrzewki. Część założenia jest tymczasowa. W tej części znajduje się większość trybun, na których może zasiąść 17,5 tys widzów.

>> Centrum Sportów Wodnych i Stadion Olimpijski - zobacz jak się prezentuja!

8. Wioska Olimpijska – typowe założenie mieszkaniowe wybudowane specjalnie na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Podczas Olimpiady zamieszkają tu sportowcy z całego świata. Cała wioska poza typowymi budynkami, naszpikowana została licznymi placami i alejkami. Dzięki oddaleniu wioski od centrum Parku Olimpijskiego, zapewniona jest tam cisza i spokój.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.pkol.pl, materiały prasowe www.london2012.com
Data publikacji: 23.07.2012 11:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.