- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura Warszawy. Wieżowiec Prime ...
- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania ...
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze ...
Projekt „Przywróćmy Miastu Rzekę” jest inicjatywą społeczną warszawskiej pracowni architektonicznej – 4am Architekci. Jako mieszkający, uczący się i pracujący w Warszawie architekci czujemy obowiązek wykorzystywania naszej wiedzy, również „pro publico bono”. Staramy się, aby podział naszej pracy pomiędzy zarobkową a koncepcyjną rozkładał się wg. zasady 80/20. Do współpracy zaprosiliśmy osoby reprezentujące uznane i szanowane środowiska varsavianistów oraz biura i stowarzyszenia działające dla dobra publicznego. Dzięki temu praca jest wynikiem nie tylko doświadczeń i przemyśleń pracowni 4am Architekci, ale również m.in.
Forum Rozwoju Warszawy, SISKOM, RS Architektura Krajobrazu oraz Piotra Fedaka. Szczegółowe opracowanie koncepcji dotyczy obszaru ograniczonego Mostem Poniatowskiego, Bulwarem Bohdana Grzymały Siedleckiego, ulicą Karową, oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Szkicowo został opracowany również teren całego rejonu warszawskiego Powiśla. Wybór opracowywanego rejonu był wynikiem trwających od lat dyskusji na temat zagospodarowania nadbrzeży Wisły, oraz rosnącego zainteresowania tym terenem z okazji organizowanego w Polsce i na Ukrainie święta sportu, czyli EURO 2012.
>>Oryginalne budynki, które mogą pojawić się w Warszawie
Proponowana zabudowa lewego brzegu Wisły w zamyśle będzie stanowić tzw. warszawski „water-front”, stając się trzecim najatrakcyjniejszym rejonem miasta. W obecnie projektowanym kształcie marzenie o Warszawie jako mieście nad rzeką jest nierealne. Teren opracowania został podzielony na trzy obszary: nauki, kultury oraz usług. Obiekty nauki: związane z Uniwersytetem Warszawskim, znajdą się pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Karową a Centrum Nauki Kopernik. Zgodnie z propozycjami, zawartymi w wytycznych do konkursu na bulwary projekt przewiduje powstanie dwóch gmachów, mieszczących nowe instytucje U.W.
Teren edukacji i nowych technologii: to budynki od CNK, poprzez budynek na miejscu zredukowanego Parku Odkrywców do budynku stojącego pomiędzy pasami drogi dojazdowej na Most Świętokrzyski. Teren kultury: rozciąga się od projektowanego placu nad stacją metra „Powiśle” do mostu kolejowego. W zamyśle autorów znajdą się tu potrzebne miastu nowe obiekty kultury, jak sala koncertowa, klub jazzowy i inne instytucje kultury. Przewidywane jest powstanie obiektu towarzyszącego wybudowanej w przyszłości przystani pasażerskiej. jak np. dworzec wodny. Terenem usług jest obszar położony między zjazdami z mostu im. Stanisława Poniatowskiego a przedłużeniem ulicy Stefana Jaracza. Składa się z czterech obiektów. Pierwszym jest zespół usytuowany między zjazdem z mostu Poniatowskiego a mostem kolejowym. Drugi zespół znajduje się po przeciwnej stronie nasypu kolejowego i sięga do przedłużenia ulicy Stefana Jaracza.
Projekt przewiduje zaadaptowanie konstrukcji mostu dla potrzeb połączenia obydwu budynków. Nowa zabudowa reprezentacyjna zostanie połączona z Traktem Królewskim i systemem komunikacyjnym Śródmieścia ulicami o przewadze ruchu pieszego, tworząc tym samym system przestrzeni publicznych o podobnym charakterze i funkcji.

-
Współczesna architektura Warszawy dynamicznie się rozwija. Bryła nowego wieżowca w centrum miasta, na ulicy Grzybowskiej, będzie gotowa już w pierwszym kwartale 2016 roku więcej
-
Obecnie obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają zaciekłe polemiki o sens zrywu i to, czy należy wydarzenie świętować. Firma FB Antczak została generalnym wykonawcą masztu upamiętniającego Powstanie, który stanie na Rondzie Radosława w Warszawie. GALERIA więcej
-
We współczesnej architekturze Warszawy nadchodzą zmiany! Firma Immobel rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego, ikony modernizmu. Prace rozpoczną się jesienią 2014 roku, a ich zakończenie przewidziane jest na I kwartał 2017 roku więcej
-
Niedawno pisaliśmy o historii architektury Warszawy w formie książki, a dokładniej atlasu architektury, który niedawno wydała fundacja Centrum Architektury. W czwartek 24 lipca 2014 odbyła się premiera. Zobaczcie zdjęcia! więcej

- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura Warszawy. Wieżowiec Prime Corporate Center
- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Maszt upamiętniający od FB Antczak
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna architektura Warszawy
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza – zobacz zdjęcia z premiery książki i przyjdź na spotkanie z autorami!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze Warszawy: „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”