archirama.pl

Przywróćmy Miastu Rzekę, czyli jak Warszawa zagospodaruje brzeg Wisły?

Czy Warszawa wykorzysta wreszcie potencjał jaki kryją brzegi Wisły? Dyskusja jak zagospodarować Wisłę toczy się od lat w stolicy bezowocnie. Teraz architekci chcą wykorzystać potencjał Wisły.

Warszawa przebuduje brzeg Wisły? 6

„Przywróćmy Miastu Rzekę” jest inicjatywą społeczną warszawskiej pracowni architektonicznej

Fot: 4am Architekci

Projekt „Przywróćmy Miastu Rzekę” jest inicjatywą społeczną warszawskiej pracowni architektonicznej – 4am Architekci. Jako mieszkający, uczący się i pracujący w Warszawie architekci czujemy obowiązek wykorzystywania naszej wiedzy, również „pro publico bono”. Staramy się, aby podział naszej pracy pomiędzy zarobkową a koncepcyjną rozkładał się wg. zasady 80/20. Do współpracy zaprosiliśmy osoby reprezentujące uznane i szanowane środowiska varsavianistów oraz biura i stowarzyszenia działające dla dobra publicznego. Dzięki temu praca jest wynikiem nie tylko doświadczeń i przemyśleń pracowni 4am Architekci, ale również m.in.

Forum Rozwoju Warszawy, SISKOM, RS Architektura Krajobrazu oraz Piotra Fedaka. Szczegółowe opracowanie koncepcji dotyczy obszaru ograniczonego Mostem Poniatowskiego, Bulwarem Bohdana Grzymały Siedleckiego, ulicą Karową, oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Szkicowo został opracowany również teren całego rejonu warszawskiego Powiśla. Wybór opracowywanego rejonu był wynikiem trwających od lat dyskusji na temat zagospodarowania nadbrzeży Wisły, oraz rosnącego zainteresowania tym terenem z okazji organizowanego w Polsce i na Ukrainie święta sportu, czyli EURO 2012.


>>Oryginalne budynki, które mogą pojawić się w Warszawie

Proponowana zabudowa lewego brzegu Wisły w zamyśle będzie stanowić tzw. warszawski „water-front”, stając się trzecim najatrakcyjniejszym rejonem miasta. W obecnie projektowanym kształcie marzenie o Warszawie jako mieście nad rzeką jest nierealne. Teren opracowania został podzielony na trzy obszary: nauki, kultury oraz usług. Obiekty nauki: związane z Uniwersytetem Warszawskim, znajdą się pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Karową a Centrum Nauki Kopernik. Zgodnie z propozycjami, zawartymi w wytycznych do konkursu na bulwary projekt przewiduje powstanie dwóch gmachów, mieszczących nowe instytucje U.W.

Teren edukacji i nowych technologii: to budynki od CNK, poprzez budynek na miejscu zredukowanego Parku Odkrywców do budynku stojącego pomiędzy pasami drogi dojazdowej na Most Świętokrzyski. Teren kultury: rozciąga się od projektowanego placu nad stacją metra „Powiśle” do mostu kolejowego. W zamyśle autorów znajdą się tu potrzebne miastu nowe obiekty kultury, jak sala koncertowa, klub jazzowy i inne instytucje kultury. Przewidywane jest powstanie obiektu towarzyszącego wybudowanej w przyszłości przystani pasażerskiej. jak np. dworzec wodny. Terenem usług jest obszar położony między zjazdami z mostu im. Stanisława Poniatowskiego a przedłużeniem ulicy Stefana Jaracza. Składa się z czterech obiektów. Pierwszym jest zespół usytuowany między zjazdem z mostu Poniatowskiego a mostem kolejowym. Drugi zespół znajduje się po przeciwnej stronie nasypu kolejowego i sięga do przedłużenia ulicy Stefana Jaracza.

Projekt przewiduje zaadaptowanie konstrukcji mostu dla potrzeb połączenia obydwu budynków. Nowa zabudowa reprezentacyjna zostanie połączona z Traktem Królewskim i systemem komunikacyjnym Śródmieścia ulicami o przewadze ruchu pieszego, tworząc tym samym system przestrzeni publicznych o podobnym charakterze i funkcji.

Zdjęcia: 4am Architekci
Data publikacji: 17.07.2012 15:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!