archirama.pl

Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków, konkurs: 2005 / Pysall.Ruge Architekten

Fot: dzięki uprzejmości pracowni, Pysall.Ruge Architekten

Justus Pysall (1961) i Peter Ruge (1959) założyli pracownię w czasach największego boomu budowlanego w Berlinie, w 1993 roku. Jedną z najbardziej odczuwalnych potrzeb nowej-starej stolicy Niemiec był brak odpowiednich budynków dla placówek dyplomatycznych. Pysall.Ruge mają więc w portfolio kilka ambasad. Najpierw współpracowali ze skandynawskimi architektami przy opracowywaniu dokumentacji i prowadzeniu realizacji słynnego kompleksu ambasad Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji (1996-1999, ilustracja: str. 79), następnie już samodzielnie zaprojektowali i zrealizowali rezydencję ambasadora RPA (2000-2001), ambasadę Zjednoczonych Emiratów Arabskich (2000), a we współpracy z KGS Architects z Toronto – ambasadę kanadyjską przy Leipziger Platz. W roku 2003 biuro zdobyło I nagrodę w konkursie na siedzibę ubezpieczalni Securvita w Hamburgu (2003-2006), ostatnio natomiast wygrało dwa prestiżowe konkursy: masterplan dla miasta Mianyang w Chinach i BBI Business Park na przedmieściach Berlina, przy planowanym nowym lotnisku (2007).
Wątek polski pojawił się w pracowni, gdy w 1997 roku podjął z nią współpracę architekt, a wtedy jeszcze student, Bartłomiej Kisielewski (dyplom WA PK 1998), pracujący przedtem m.in. w biurze Shina Takamatsu i krakowskim DDJM. Po uzyskaniu uprawnień budowlanych rozpoczął stałą pracę w Pysall.Ruge, stając się partnerem dla polskich projektów biura. Pierwszym sukcesem konkursowym, a potencjalnie pierwszą znaczącą realizacją, jest muzeum lotnictwa w Krakowie (2005).

 
Bartłomiej Kisielewski:


Pracownia specjalizuje się w międzynarodowych projektach budynków o wysokim standardzie. Polska, z coraz większą liczbą świadomych inwestorów, jest jednym z naturalnych kierunków zainteresowania biura. Projekt budynku głównego Muzeum Lotnictwa w Krakowie był naszym trzecim polskim konkursem, po Muzeum Kantora i wyróżnieniu za ratusz w Legionowie. Do jego wyboru przekonała nas ciekawa i skomplikowana funkcja oraz ranga miejsca (jedyne takie muzeum w Polsce, o unikatowych zbiorach). Inwestor zostawił też projektantom dużą swobodę kształtowania przestrzeni. Pozwoliło nam to na zaprojektowanie nietypowego obiektu o nowoczesnej formie, przy zachowaniu logicznego i ekonomicznego rozplanowania funkcji.

Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Pysall.Ruge Architekten, dzięki uprzejmości pracowni
Data publikacji: 15.06.2011 16:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!