archirama.pl

Ranking TOP 10: Najbrzydsze kościoły w Polsce

Współczesny polski kościół to najczęściej gargamel – obrzydliwy, architektoniczny gniot. Na tle starych świątyń, gotyckich czy barokowych, współczesne kościoły wypadają gorzej niż źle. To okropne koszmarki, historyzujące cukierki bądź pseudomodernistyczne wariacje geometryczne, które swym eklektyzmem wołają o pomstę do nieba. Zapraszamy (czytelników o mocnych nerwach) na subiektywne zestawienie 10 najbrzydszych kościołów w Polsce

najbrzydsze kościoły w Polsce

Nr 1 rankingu TOP 10: najbrzydsze kościoły w Polsce. Kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej, Wrocław - Nowy Dwór

Fot: silentonline.strefa.pl

Polska architektura ma swoje wzloty i upadki (jak każda dziedzina życia i sztuki), jednak wyjątkowo wstydliwym zjawiskiem są współczesne kościoły. Oglądając większość świątyń wybudowanych w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach można dojść do kilku wniosków: albo nasi architekci to ateiści albo polski kościół katolicki ma za dużo wiernych i chce ich do siebie zniechęcić. Bowiem większość współczesnych kościołów odrzuca! To pozbawione smaku budowle, które nie mają w sobie nic z duchowości czy transcendencji. Skrzyżowanie marketu z willą Blake Carringtona. Dzisiejsze kościoły to raczej rozpaczliwy krzyk zagubienia wiary i poczucia estetyki.

W niniejszym zestawieniu prezentujemy przykłady upadku polskiej architektury sakralnej. Nie ku uciesze ani by tylko krytykować. Niniejsze grzechy główne architektury sakralnej to przestroga przed postępującą pauperyzacją estetyczną Polaków. Bowiem kościoły to najbardziej rozpoznawalne i reprezentacyjne budynki w każdej miejscowości. To one kształtują nasze poczucie estetyczne. Niestety obecnie rządzi chyba prywatna proboszczowska, samowolka. To gust księży (a raczej brak) w połączeniu z miernymi umiejętnościami wielu architektów doprowadził do obecnego stanu – kompletnie beznadziejnych kościołów – wyglądających jak bunkry, markety, pałace maharadży.

Podobno świątynie, jak żadne inne budowle, obrazują stan duszy społeczności, które je wznoszą. Wolę sobie jednak nie wyobrażać nikogo po kościołach, które prezentujmy w niniejszym zestawieniu. Ocena stanu duszy współczesnych Polaków byłaby bowiem druzgocąca!

Zapraszamy do galerii prezentującej nasz ranking TOP 10: najbrzydsze kościoły w Polsce!

Autor: MD
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Forum skyscraperCity, Wikimedia Commons / Krzysztof Kundzicz, www.skyscrapercity.com / MAR_tm, www.city.poznan.p / Marcin Żółtowski, foto: wroclaw.hydral.com.pl / Siloy, foto: wroclaw.hydral.com.pl / malaga, www.parafia-mbnp.grajewo.com, foto: swietaurszula.lublin.pl / michal, silentonline.strefa.pl
Data publikacji: 19.08.2011 14:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!