Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce. Ranking wieżowców

Ranking Top 10 najlepszych wieżowców Archiramy

 • Komentarze

Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

Sylwetka wieżowca na tle zabudowy Tajpej

Fot: udostępnione przez pracownię C.Y.Lee & Partners
 • wieżowiec Hearst Tower
 • Wieżowiec Aqua Tower
 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
 • Lilium Tower
 • Burdż Chalifa
 • Kingdom Tower
 • Wieżowiec Willis Tower - Skidmore, Owings and Merrill
 • Szwedzki wieżowiec do uprawy roślin
 • Wieżowiec Shard
 • Wieżowiec Petronas Tower
 • Wieżowiec Rondo 1

Najwyższe wieżowce świata, wieżowce o nowoczesnej architekturze, najlepsze najciekawsze. Zobacz ranking wieżowców ze świata i z Polski. Obejrzyj zdjęcia i oceń sam, który wieżowiec zasługuje na miano najlepszego [ZDJĘCIA]

W naszym rankingu Top 10 wieżowców nie przyznajemy pierwszego ani ostatniego miejsca. Wieżowce, które zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu to nie jest 10 najwyższych budowli na świecie. Umieściliśmy wieżowce, które według nas zasługują na wyróżnienie. Wam pozostawiamy ocenę, który wieżowiec powinien zyskać miano najładniejszego, odznaczającego się najciekawszą bądź najlepszą architekturą.

Burdż Chalifa to najwyższy wieżowiec świata. Jego budowa, rozpoczęla się 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 829 metrów i Burdż Chalifa posiada 163 piętra użytkowe. Zbudowany w Dubaju wieżowiec kosztował 1,5 mld dolarów. Burdż Chalifa zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Wieżę Wolności.

Szwedzki wieżowiec do uprawy roślin. To pierwszy tak ekologiczny wieżowiec na świecie. W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. 54-metrowa budowla będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie. A to dzięki ograniczeniu m.in. emisji CO2. Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Swego.

Willis Tower dawniej Sears Tower to wieżowiec w centrum Chicago. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu. Jego projektantami byli Bruce Graham i Fazlur Khan z firmy Skidmore, Owings and Merrill.

Taipei 101 to mieżący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie. Budynek, powstał w pracowni C.Y.Lee & Partners[1]. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Wieżowiec to kwintesencja stylu postmodernistycznego, łączy w sobie tradycyjną chińską architekturę z nowoczesnymi trendami światowymi.

Aqua Tower to wieżowiec zaprojektowany przez Jeanne Gang. Budynek znajdujący się w Chicago. Jego budowa rozpoczęła się w 2007, a ukończona została w 2009 roku. Aqua otrzymał tytuł Wieżowca Roku Skyscraper Award Emporis 2009. Nic dziwnego, jego architektura jest jak nie z tej Ziemi.

>>Więcej na temat Emporis Skyscraper Award 2009 znajdziesz tutaj

Shard London Bridge to wieżowiec wciąż budowany w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Budynek będzie posiadał około 71 kondygnacji, a jego wysokość wyniesie 310 metrów. Po ukończeniu będzie to najwyższy budynek w Unii Europejskiej[1] i jeden z najwyższych w Europie.

Petronas Twin Towers to właściwie dwa wieżowce. Bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji liczą 452 m. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli.

Lilium Tower to na razie projekt warszawskiego wieżowca. Budowla miałaby stanąć w samym sercu Śródmieścia. Został on zaprojektowany przez pochodzącą z Iraku znaną projektantkę Zahę Hadid.

Kingdom Tower. Być może wkrótce zyska miano najwyższego wieżowca na świecie. Jest już jego projekt budowy w mieście Dżudda. Planowana wysokość ma wynieść co najmniej 1000 m. Pojekt należy do Kingdom Holding Company kierowanego przez księcia Alwalida bin Talala. Na początku stycznia 2011 podpisano kontrakt wykonawczy z Saudi Binladin Group opiewający na 1,23 mld USD

Rondo 1. To warszawski wieżowiec o łącznej wysokości 192 m znajdujący się przy Rondzie ONZ. Jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED Gold dla budynków istniejących. Budynek zaprojektowała znana pracownia architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO.

Wieżowiec Hearst Tower. 182-metrowy Hearst Tower w Nowym Jorku został uznany za najlepszy wieżowiec świata. Zdeklasował inne drapacze chmur pretendujące do nagrody International Highrise Award.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: wikimedia, Krzysztof Zacharz/wikimedia, Imre Solt / Wikimedia Commons, udostępnione przez pracownię C.Y.Lee & Partners, materiały prasowe, Wikimedia Commons / VinceB, Chuck Choi/serwis prasowy, Steve Hall/Hedrich Blessing, dzięki uprzejmości Studio Gang Architects, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/ dzięki uprzejmości Kingdom Holding Company, Christopherblack30/wikimedia
Data publikacji: 26.06.2012 13:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.