archirama.pl

Ranking Top 10 najlepszych wieżowców Archiramy

Najwyższe wieżowce świata, wieżowce o nowoczesnej architekturze, najlepsze najciekawsze. Zobacz ranking wieżowców ze świata i z Polski. Obejrzyj zdjęcia i oceń sam, który wieżowiec zasługuje na miano najlepszego [ZDJĘCIA]

Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

Sylwetka wieżowca na tle zabudowy Tajpej

Fot: udostępnione przez pracownię C.Y.Lee & Partners

W naszym rankingu Top 10 wieżowców nie przyznajemy pierwszego ani ostatniego miejsca. Wieżowce, które zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu to nie jest 10 najwyższych budowli na świecie. Umieściliśmy wieżowce, które według nas zasługują na wyróżnienie. Wam pozostawiamy ocenę, który wieżowiec powinien zyskać miano najładniejszego, odznaczającego się najciekawszą bądź najlepszą architekturą.

Burdż Chalifa to najwyższy wieżowiec świata. Jego budowa, rozpoczęla się 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 829 metrów i Burdż Chalifa posiada 163 piętra użytkowe. Zbudowany w Dubaju wieżowiec kosztował 1,5 mld dolarów. Burdż Chalifa zaprojektowany został przez firmę architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill, która projektowała także budynki Sears Tower oraz Wieżę Wolności.

Szwedzki wieżowiec do uprawy roślin. To pierwszy tak ekologiczny wieżowiec na świecie. W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. 54-metrowa budowla będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie. A to dzięki ograniczeniu m.in. emisji CO2. Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Swego.

Willis Tower dawniej Sears Tower to wieżowiec w centrum Chicago. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu. Jego projektantami byli Bruce Graham i Fazlur Khan z firmy Skidmore, Owings and Merrill.

Taipei 101 to mieżący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie. Budynek, powstał w pracowni C.Y.Lee & Partners[1]. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Wieżowiec to kwintesencja stylu postmodernistycznego, łączy w sobie tradycyjną chińską architekturę z nowoczesnymi trendami światowymi.

Aqua Tower to wieżowiec zaprojektowany przez Jeanne Gang. Budynek znajdujący się w Chicago. Jego budowa rozpoczęła się w 2007, a ukończona została w 2009 roku. Aqua otrzymał tytuł Wieżowca Roku Skyscraper Award Emporis 2009. Nic dziwnego, jego architektura jest jak nie z tej Ziemi.

>>Więcej na temat Emporis Skyscraper Award 2009 znajdziesz tutaj

Shard London Bridge to wieżowiec wciąż budowany w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Budynek będzie posiadał około 71 kondygnacji, a jego wysokość wyniesie 310 metrów. Po ukończeniu będzie to najwyższy budynek w Unii Europejskiej[1] i jeden z najwyższych w Europie.

Petronas Twin Towers to właściwie dwa wieżowce. Bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji liczą 452 m. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli.

Lilium Tower to na razie projekt warszawskiego wieżowca. Budowla miałaby stanąć w samym sercu Śródmieścia. Został on zaprojektowany przez pochodzącą z Iraku znaną projektantkę Zahę Hadid.

Kingdom Tower. Być może wkrótce zyska miano najwyższego wieżowca na świecie. Jest już jego projekt budowy w mieście Dżudda. Planowana wysokość ma wynieść co najmniej 1000 m. Pojekt należy do Kingdom Holding Company kierowanego przez księcia Alwalida bin Talala. Na początku stycznia 2011 podpisano kontrakt wykonawczy z Saudi Binladin Group opiewający na 1,23 mld USD

Rondo 1. To warszawski wieżowiec o łącznej wysokości 192 m znajdujący się przy Rondzie ONZ. Jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED Gold dla budynków istniejących. Budynek zaprojektowała znana pracownia architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO.

Wieżowiec Hearst Tower. 182-metrowy Hearst Tower w Nowym Jorku został uznany za najlepszy wieżowiec świata. Zdeklasował inne drapacze chmur pretendujące do nagrody International Highrise Award.

Zdjęcia: wikimedia, Krzysztof Zacharz/wikimedia, Imre Solt / Wikimedia Commons, udostępnione przez pracownię C.Y.Lee & Partners, materiały prasowe, Wikimedia Commons / VinceB, Chuck Choi/serwis prasowy, Steve Hall/Hedrich Blessing, dzięki uprzejmości Studio Gang Architects, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture/ dzięki uprzejmości Kingdom Holding Company, Christopherblack30/wikimedia
Data publikacji: 26.06.2012 13:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!