Architektura
ARCHITEKTURA

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

 • Komentarze

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

Renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. Białe wnętrza, drewno i beton architektoniczny

Fot: Fot. Bart Gosselin
 • Widok na zespół - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Zjście na dolną kondygnację - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Białe wnętrza i schody przy wejściu na piętro - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Ściany pokryte drewnem - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Część wystawiennicza - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Galeria - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Galeria i minimalizm - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Galeria ze ścianą z betonu architektonicznego - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Schemat ideologiczny - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten
 • Rzut przyziemia - renowacja Muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii. autor: dmvA architecten

Założenie muzealne w stylu późnogotyckiej architektury i współczesne, białe wnętrza skontrastowane użyciem drewna. Tak wygląda minimalistyczna architektura wnętrz muzeum Stedelijk Hof van Busleyden w Belgii po gruntownej renowacji. Jest to projekt autorstwa biura architektonicznego dmvA

Renowacja architektury późnogotyckiej na współczesne muzeum

Biuro architektoniczne dmvA architecten stworzyło projekt renowacji zabytkowego, późnogotyckiego założenia muzealnego w mieście Mechelen w Belgii. Obiekt znajduje się na przemysłowej osi Bruksela – Antwerpia. Powierzchnia zabudowy założenia to 1800 mkw.

Bryła Hof van Busleyden składa się z kompleksu budynków wykonanych z cegły i piaskowca. Założenie zostało zbudowane w stylu późnogotyckim. Obiekty, które wchodzą w jego skład otaczają 3 przestrzenie publiczne. W północnej części jest to mały dziedziniec wypełniony sosnami, następnie centralny prostokątny plac pokryty kostką brukową, a także przestrzeń ogrodowa od strony południowej. Od 1938 roku funkcją zabytkowego zespołu budynków jest muzeum.

Białe wnętrza bryły Stedelijk Hof van Busleyden

Cechą charakterystyczną dla budynku są całkowicie białe wnętrza. Użycie drewna stanowi kontrast, który można dostrzec szczególnie w przestrzeni komunikacyjnej. Drewniane są ościeżnice okien i powierzchnia wewnętrznej klatki schodowej. Po zejściu na niższą kondygnację przemieszczamy się z absolutnie białej przestrzeni do pomieszczeń w całości pokrytych drewnem. Muzeum wyposażone jest również w dużą galerię, której ściany zdobi surowy beton architektoniczny.

Muzeum Hof van Busleyden jest zlokalizowane na północy, na osi miasta. Zespół spełnia jeszcze jedną, dodatkową funkcję -  stanowi  łącznik, w którym zbiegają się trasy turystyczne. Muzeum integruje się z tkanką miejską dzięki sekwencji tras, dziedzińców i ogrodów. Jest to nie tylko obiekt muzealny ale również przyjazna mieszkańcom przestrzeń miejska.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.