Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja kopalni Julia w Wałbrzychu, czyli nowy projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International

  • Komentarze

Stara Kopalnia - projekt Nizio Design

Długo oczekiwana rewitalizacja Starej Kopalni w Wałbrzychu zbliża się do końca...

Fot: Nizio Design International
  • Stara Kopalnia - projekt Nizio Design
  • Stara Kopalnia - projekt Nizio Design
  • Stara Kopalnia - projekt Nizio Design

Stara Kopalnia jest jednym z rewitalizowanych budynków poprzemysłowych Wałbrzycha. Już wkrótce ma powstać tam Nowoczesne Centrum Nauki i Sztuki, zaprojektowane przez Nizio Design International

Rewitalizacja Starej Kopalni

Pracownia projektowa Mirosława Nizio (architekt, który zaprojektował m.in. wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich, czy odpowiadał za rewitalizację dawnej synagogi w Chmielniku, tzw. „Świętokrzyskiego Sztetla”) ogłosiła finalną wersję projektu kompleksu Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki. Zawarto w nim zaawansowane technologicznie rozwiązania oraz połączono je z najwyższej jakości materiałami – wszystko po to, by przeobrazić bryły budynków kopalni w nowoczesny obiekt architektoniczny.

Nowe technologie i wykorzystanie multimediów to nieodłączna część rewitalizacji kopalni Julia. Wystarczy wspomnieć, że przed wejściem do kopalni zostanie zlokalizowany multimedialny plan całej przestrzeni. Natomiast  w oknach specjalnej kładki, prowadzącej do jednego z budynków, będziemy mogli oglądać zdjęcia dawnej kopalni połączone z aktualnym wyglądem brył.

 

Zmodernizowane budynki kopalni Julia

W toku prac wiele początkowych pomysłów zostało zastąpionych przez nowe rozwiązania. Zmianie uległa forma tzw. pochylni, która prowadzi zwiedzających do kopalni – najnowszy projekt nawiązuje swoim wyglądem do struktury kopalnianego korytarza. Będzie on jednocześnie stanowił miejsce czasowych wystaw tematycznych.

Kolejnym, całkowicie zmodernizowanym budynkiem będzie sztygarówka, która zostanie w całości pokryta siatką z cynkowo-tytanowej stali. Z ażurowych konstrukcji zostanie również wykonana ściana budynku łaźni łańcuszkowej, która ma pełnić rolę ekranu do wyświetlania filmów i wizualizacji. Położony w jej pobliżu plac zostanie zabudowany oryginalnymi, ruchomymi ławkami. Zostaną one wykonane z naturalnego, dębowego drewna. Ławki umieszczone będą na podwoziach wagoników do przewożenia węgla. Po przesunięciu wózków w jeden z krańców placu pojawia się wolna przestrzeń, w której odbywać się będą plenerowe wydarzenia.

 
Atrakcje dla dzieci: park rozrywki na terenie dawnej hałdy


Stara Kopalnia według projektantów z Nizio Design International ma stać się także miejscem zabaw najmłodszych. Miejsca rekreacyjne dla całej rodziny zostaną stworzone na terenie dawnej hałdy. Głównym pomysłem architektonicznym jest założenie parku rozrywki dla dzieci oraz zagospodarowanie terenów zielonych. W parku rozrywki pojawią się nie tylko zwykłe huśtawki, zjeżdżalnie, czy drabinki z siatkami i sznurami do wspinaczki, ale także systemy rur ułatwiających edukacyjne zabawy.


Ożywienie infrastruktury Wałbrzycha

Stara Kopania to projekt, który ma ożywić infrastrukturę Dolnego Śląska i zachęcić turystów do odwiedzania Wałbrzycha.

- Kompleks pomieści zarówno niekomercyjne obiekty o charakterze muzealnym, przestrzenie dla stałych i czasowych ekspozycji, sale edukacyjne, kinowe, koncertowe i warsztatowe, jak również budynki, gdzie prowadzona będzie działalność komercyjna – mówi Mirosław Brożek, dyrektor Starej Kopalni.

Oprócz nowoczesnych rozwiązań architektonicznych na terenie obiektu pojawią się również odnowione elementy wyposażenia dawnej kopalni: potężne wentylatory, pompy czy silniki, wyeksponowane jak współczesne rzeźby. Oprócz tego będzie można tutaj odwiedzić m.in. Muzeum Węgla i Górnictwa.

Agnieszka Ochenkowska

 


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.