Zielonogórski Park Tysiąclecia powstał na terenie przedwojennego Cmentarza Zielonego Krzyża. Elementem przecinającym architekturę parku miejskiego zlokalizowanego w ścisłym sąsiedztwie centrum Zielonej Góry jest sieć nieużywanych i zatartych ścieżek. Projekt rewitalizacji autorstwa biura BudCud ma na celu redukcję istniejących aktualnie ciągów komunikacyjnych oraz nadanie im funkcjonalnego charakteru pętli pieszych. Ideą jest przełożenie funkcji miejskich przestrzeni publicznych na swobodny format parku.
Park Tysiąclecia, czyli tematyczne pętle spacerowe
Komunikację w zielonogórskim Parku Tysiąclecia zapewnia kilka podstawowych elementów, w skład których wchodzi m.in. charakterystyczne wejście do parku, a także wewnętrzna aleja i drogi poprzeczne. Szybkie przemieszczanie się po obrzeżach parku umożliwia obszerna pętla pieszo-rowerowa. Pętle o charakterze spacerowym zostały podzielone według różnych programów tematycznych. W wyniku tego architektura parku wydziela cztery ciągi pełniące ściśle określone funkcje. Na plan pierwszy wysuwa się Pętla Abstraksycjna, która stanowi sferę stymulacji zmysłów i została wyodrębniona z przeznaczeniem do intuicyjnej eksploracji parku. Część przeznaczona do codziennej integracji mieszkańców okolicznych terenów to tzw. Pętla Lokalnej Społeczności, czyli Pętla Tranzytowa pełniąca również funkcję osi komunikacyjnej prowadzącej przez park. Wydzielona strefa sportowa otoczona przez bujną zieleń parkową to tzw. Pętla Aktywnej Rekreacji. Ostatni ciąg komunikacyjny w Parku Tysiąclecia zapewnia Pętla Spacerowa/Sensoryczna skupiająca główne elementy charakterystyki przestrzeni parkowej – tarasy, a także historyczne założenia zieleni. Granice tarasów oraz odzwierciedlenie przebiegu dawnych ścieżek zostały podkreślone przez nasadzenie ciągu niskich roślin i krzewów, które jednoczenie wypełniają wolne przestrzenie pomiędzy kolejnymi pętlami funkcjonalnymi.
Projekt rewitalizacji zielonogórskiego Parku Tysiąclecia powstał w oparciu o raport Społecznej koncepcji zagospodarowania Parku Tysiąclecia. Zakończenie procesu rewitalizacji przewidziane jest na 2015 rok.

-
Architektura wnętrz. Butik Headquarters Store, projektu BudCud mieści się w starej kamienicy w centrum Wrocławia. Krakowska pracownia zaprojektowała wnętrze sklepu, tak aby współgrało z historyczną architekturą bryły. Jedyną ozdobą wnętrza jest podłoga, przypominająca graffiti. więcej
-
Forma domku z dwuspadowym dachem – każde dziecko narysuje to w przedszkolu. Jednak projektanci Mateusz Adamczyk i Marcin Kwietowicz z biura BUDCUD stworzyli z tej bryły istny cud. Butik FIU FIU w Warszawie prowokuje do zajrzenia do środka. Zobacz, jak wygląda wnętrze butiku FIU FIU! więcej
