archirama.pl

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze według BudCud. Prace koncepcyjne dobiegły końca.

Prace nad koncepcją rewitalizacji Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze dobiegły końca. Ideą projektu było przywrócenie do życia wielofunkcyjnej powierzchni publicznej na terenie, gdzie do połowy lat 60. XX wieku funkcjonował  cmentarz Zielonego Krzyża.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze według BudCud. Prace koncepcyjne dobiegły końca.

Zielonogórski Park Tysiąclecia powstał na terenie przedwojennego Cmentarza Zielonego Krzyża. Elementem przecinającym architekturę parku miejskiego zlokalizowanego w ścisłym sąsiedztwie centrum Zielonej Góry jest sieć nieużywanych i zatartych ścieżek. Komunikację zapewnia kilka podstawowych elementów, w skład których wchodzi m.in. charakterystyczne wejście do parku, a także wewnętrzna aleja i drogi poprzeczne.


Fot: materiały prasowe

Zielonogórski Park Tysiąclecia powstał na terenie przedwojennego Cmentarza Zielonego Krzyża. Elementem przecinającym architekturę parku miejskiego zlokalizowanego w ścisłym sąsiedztwie centrum Zielonej Góry jest sieć nieużywanych i zatartych ścieżek. Projekt rewitalizacji autorstwa biura BudCud ma na celu redukcję istniejących aktualnie ciągów komunikacyjnych oraz nadanie im funkcjonalnego charakteru pętli pieszych. Ideą jest przełożenie funkcji miejskich przestrzeni publicznych na swobodny format parku.

Park Tysiąclecia, czyli tematyczne pętle spacerowe

Komunikację w zielonogórskim Parku Tysiąclecia zapewnia kilka podstawowych elementów, w skład których wchodzi m.in. charakterystyczne wejście do parku, a także wewnętrzna aleja i drogi poprzeczne. Szybkie przemieszczanie się po obrzeżach parku umożliwia obszerna pętla pieszo-rowerowa. Pętle o charakterze spacerowym zostały podzielone według różnych programów tematycznych. W wyniku tego architektura parku wydziela cztery ciągi pełniące ściśle określone funkcje. Na plan pierwszy wysuwa się Pętla Abstraksycjna, która stanowi sferę stymulacji zmysłów i została wyodrębniona z przeznaczeniem do intuicyjnej eksploracji parku. Część przeznaczona do codziennej integracji mieszkańców okolicznych terenów to tzw. Pętla Lokalnej Społeczności, czyli Pętla Tranzytowa pełniąca również funkcję osi komunikacyjnej prowadzącej przez park. Wydzielona strefa sportowa otoczona przez bujną zieleń parkową to tzw. Pętla Aktywnej Rekreacji. Ostatni ciąg komunikacyjny w Parku Tysiąclecia zapewnia Pętla Spacerowa/Sensoryczna skupiająca główne elementy charakterystyki przestrzeni parkowej – tarasy, a także historyczne założenia zieleni. Granice tarasów oraz odzwierciedlenie przebiegu dawnych ścieżek zostały podkreślone przez nasadzenie ciągu niskich roślin i krzewów, które jednoczenie wypełniają wolne przestrzenie pomiędzy kolejnymi pętlami funkcjonalnymi.

Projekt rewitalizacji zielonogórskiego Parku Tysiąclecia powstał w oparciu o raport Społecznej koncepcji zagospodarowania Parku Tysiąclecia. Zakończenie procesu rewitalizacji przewidziane jest na 2015 rok.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 8.01.2014 17:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!