Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja Pragi: Centrum Kreatywności

  • Komentarze

Centrum Kreatywności Targowa. Rewitalizacja Pragi

Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Wewnętrzny dziedziniec łączy zabudowania Centrum 

Fot: Mostostal Warszawa, materiały prasowe
  • Centrum Kreatywności Targowa. Rewitalizacja Pragi
  • Współczesna architektura i rewitalizacja, czyli Centrum Kreatywności na Pradze
  • Architektura Warszawy: jedno z pomieszczeń w Centrum Kratywności Targowa

Współczesna architektura Warszawy: Centrum Kreatywności na Pradze w Warszawie jest już otwarte. W kamienicy obok muzeum i bazaru Różyckiego mają działać nowe start-upy

Rewitalizacja na Pradze

Praga, prawobrzeżna dzielnica Warszawy nie ma już złej sławy, otaczającej ją w XX wieku. Szybko zmieniają się zwłaszcza okolice ulicy Targowej. W 2008 roku zamknięte zostało wielkie targowisko na Stadionie Dziesięciolecia. Uruchomienie II linii metra poprawiło komunikację, w 2015 roku dla publiczności otwarto Muzeum Warszawskiej Pragi. W 2016 roku przyszedł czas na kolejną, od dawna zapowiadaną inicjatywę.

Stara bryła, nowe pomysły

Tuż przy bazarze Różyckiego działa od niedawna Centrum Kreatywności Targowa. Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców, przestrzeń ta ma się stać „inkubatorem” dla nowych, innowacyjnych firm. Powierzchnia użytkowa budynku to 3,2 tys.mkw. W tej przestrzeni ulokowano biura, sale konferencyjne, pomieszczenia wystawowe. W punktach doradczych przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, jak szukać źródeł finansowania i jak rozwiązywać problemy prawne.   
Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu w Centrum mieszczą się 33 pracownie-biura. Władze miasta liczą, że obiekt przyciągnie młodych projektantów, autorów gier i muzyki, rzemieślników czy małe agencje reklamowe. Całe przedsięwzięcie jest elementem szerszej strategii przekształcenia Pragi w dzielnicę sztuki, rozrywki i przedsiębiorczości.
W Praskim centrum Kreatywności najemcy mogą liczyć na preferencyjne stawki czynszów i wsparcie organizacyjno-techniczne.

Styl loftu

Siedziba Centrum mieści się przy ulicy Targowej 56, w przebudowanej kamienicy Mintera z 1867 roku. W trakcie trwających trzy lata prac został zmodernizowany budynek przy ulicy oraz jego oficyna. Dodatkowo dobudowano nowe skrzydło od południa, a wewnętrzny dziedziniec przekryto szklanym zadaszeniem. W ten sposób powstała dodatkowa przestrzeń, która może być wykorzystywana np. na konferencje, prezentacje czy warsztaty.
Wnętrze jest jasne. Białe tynki zestawiono z klejonym drewnem i jasnym metalem, w budynku wyeksponowano też stare ceglane ściany. W październiku 2016 centrum będzie otwarte dla zwiedzających przez trzy kolejne soboty.  


Praskie Centrum Kreatywności Targowa
Lokalizacja: ul. Targowa 56, Warszawa
Projekt architektoniczny: Pracownia AKM
Inwestor: m.st. Warszawa
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa
Powierzchnia zabudowy: 1412 mkw
Liczba kondygnacji: 5
Powierzchnia użytkowa netto: 3330,68 m2
Liczba  kondygnacji: budynek frontowy – 4 nadziemne + 1 podziemna; oficyna północna – 6 nadziemnych + 1 podziemna;  oficyna południowa – 3 nadziemne
Kubatura brutto: 18 753 m2
Wartość kontraktu brutto: 22 926 659,34 zł
Oddanie do użytku: 2016

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Mostostal Warszawa, materiały prasowe
Data publikacji: 29.09.2016 14:43
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.