Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja Starej Kopalni i Zoom Natury nagrodzone

  • Komentarze

Brama prowadząca na teren kompleksu i niektóre z urządzeń Parku Rekreacyjnego Zoom Natury

Architektoniczna brama prowadzi na centralną przestrzeń Parku, czyli Plac Energii

Fot: Nizio Design International

Mirosław Nizio (Nizio Design International) odebrał dwie nagrody międzynarodowego konkursu International Property Awards 2015

Do udziału w konkursie International Property Awards  zgłaszane są realizacje architektoniczne z całego świata. Jury konkursu International Property Awards nagrodziło dwa projekty pracowni Nizio Design International, przyznając wyróżnienie Highly Commended w kategorii Public Service Architecture Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Obiekt mieści się w poddanej rewitalizacji  kopalni węgla kamiennego „Julia”. Natomiast najwyższe wyróżnienie – 5 gwiazdek dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture przyznano Parkowi Rekreacyjnemu Zoom Natury w Janowie Lubelskim. W parku położonym w sąsiedztwie lasu i zalewu wybudowane zostały  parterowe pawilony i wieża widokowa o bardzo ekspresyjnej bryle. Biuro projektowe Mirosława Nizio zaprojektowało pawilony wystawowe, przyrodnicze laboratoria, ekspozycję, a także koncepcję zagospodarowania dziesięciohektarowego terenu. Centrum założenia jest plac Energii, z maszynami-rzeźbami, wytwarzającymi energię elektryczną i dźwięki dzięki pracy zwiedzających. Poruszając dźwigniami, w trakcie zabawy, goście uruchamiają prądnice i sprężarki. Park Rekreacji to kolejna realizacja biura znanego z projektów wystaw w nowych polskich muzeach.

Wśród kilkudziesięciu nagrodzonych i wyróżnionych realizacji z Europy znalazły się też inne przykłady współczesnej architektury w Polsce, między innymi Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej projektu WXCA sp. z.o.o., Nobel Tower w Poznaniu (Iron Tower Investment) , wnętrza wieżowca Żłota 44,  Multikino Złote tarasy w Warszawie i biura Łużycka Plus.  

Wręczenie nagród odbyło się 22 września 2015.


przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International
Data publikacji: 1.10.2015 14:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.