Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja w Holandii i Polsce

  • Komentarze

Domy na wodzie, Holandia

Domy na wodzie, Holandia. Osiedle jest już realizowane, wkrótce na sztucznej wyspie mają pojawić się pierwsi mieszkańcy

Fot: Rijnboutt, materiały prasowe

Specjalizujące się w rewitalizacji biuro architektoniczne Rijnboutt wchodzi do Polski


W lutym 2016 oficjalnie otwarta będzie krakowska filia holenderskiego biura Rijnboutt, specjalizującego się w pracach modernizacyjnych i rewitalizacji. Coraz częściej wskazuje się na rosnącą rolę tej gałęzi projektowania. W Europie Zachodniej prace rewitalizacyjne prowadzone są na dużą skalę już od dekad. Również w Polsce temat ten nie jest tylko rozważany teoretycznie. Nieprzypadkowo krakowska filia Rijnboutt ma się mieścić na Zabłociu. Ta krakowska dzielnica była w XX wieku peryferyjnym obszarem, z magazynami i zakładami przemysłowymi. Wiele z tych obiektów na lata opuszczono, w krajobrazie dzielnicy nie brakowało więc rozsypujących się powoli ruin. Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać w drugiej połowie lat 90., a obecnie Zabłocie pełne jest placów budowy.

Właściciele biura zamierzają włączyć się w proces przekształcania terenów przemysłowych w Polsce i nadawania im nowych funkcji. Projektanci z Rijnboutt zajmowali się m.in. modernizacją budynku The Bank w Amsterdamie i przekształceniem wnętrza poczty głównej w Utrechcie na bibliotekę.
Nieco inny charakter ma projekt Dokowe Ogrody (Vlondertuinen). Ten holenderski kompleks mieszkaniowy można uznać za rozwinięcie idei osiedla zamkniętego. Od świata nie oddzielają jednak mieszkańców mury, tylko woda. Osiedle składa się z pierścienia 66 domów w zabudowie szeregowej na nowej wyspie mieszkalnej. Budynki otaczają centralną przestrzeń. Zielony dziedziniec to przestrzeń wypoczynkowa i parking. Prywatne ogrody ulokowane zostały od strony wody, a za nimi znajdują się pomosty. Całość przypomina połączenie kompleksu wypoczynkowego z fortecą, otoczoną fosą, z pylonami flankującymi wjazd. Projekt jest realizowany w pobliżu miasta 's-Hertogenbosch, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Amsterdamu.  

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Rijnboutt, materiały prasowe
Data publikacji: 29.01.2016 10:24
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.