archirama.pl

Co zobaczyć w Hongkkongu? Rewitalizacja - MVRDV przebudowuje nudną bryłę magazynu na szklany biurowiec

Rewitalizacja zmieni stary magazyn na biura dla firm kreatywnych; aranżacje wnętrz kojarzyć się będą z estetyką luksusowego loftu, a wewnątrz bryły i na jej elewacjach dominowac ma szkło

Szklane podłogi, szklane meble i ściany... nowy projekt MVRDV

Szklane podłogi, szklane meble i ściany... nowy projekt biura architektonicznego MVRDV

Fot: © MVRDV


Współczesna architektura Hongkongu: rewitalizacja


Projektanci z biura architektonicznego MVRDV jak zwykle działają bezkompromisowo. Ze starego magazynu zostanie niewiele, tylko żelbetowa konstrukcja. Wszystko, co można było usunąć bez naruszania stabilności budynku zniknie. Wolne miejsce zajmie szkło i stal, a cała bryła zabłyśnie na tle okolicznej zabudowy. Architekci chcą zastąpić szkłem wszystkie nienośne elementy budynku, tak, by do wnętrza przenikało jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Szklane mają być elementy wyposażenia i aranżacji wnętrz, ścianki działowe, podłogi, szyby wind... Nocą budynek zmieni się w gigantyczne akwarium, przez przezroczyste ściany będzie można śledzić toczące się wewnątrz życie. Biały beton nie będzie rywalizował ze szkłem, bryła ma być optycznie lekka i czysta.  

To jednak ze sztandarowych inwestycji współczesnego Hongkongu, element ambitnego przedsięwzięcia urbanistycznego. Kwun Tong East Kowloon był przez wiele lat obszarem przemysłowym. Intensywna rewitalizacja ma w krótkim czasie zmienić dzielnicę fabryk i magazynów w nowe centrum biznesu.

Budynek Cheung Fai będzie mieć 14 pięter i powierzchnię 18 000 mkw. Firma GAW Capital i biuro architektoniczne MVRDV rozpoczęły już budowę. Prace mają się zakończyć we wrześniu 2015.

Przebudowa Cheung Fai to pierwszą realizacja biura architektonicznego MVRDV w Hongkongu – ale wyglada na to, że nie ostatnia. W ramach projektu rewitalizacji z biurem architektonicznym MVRDV współpracują lokalne firmy.


Jak działa biuro MVRDV? Krótka filmowa prezentacja:

Zdjęcia: © MVRDV
Data publikacji: 27.03.2014 14:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!