Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja w Nysie: konferencja

  • Komentarze

Konferencja naukowa w Nysie: rewitalizacja i współczesna architektura

Konferencja naukowa w Nysie: rewitalizacja i współczesna architektura

Fot: Urząd Miasta w Nysie, materiały prasowe

Rewitalizacja, wprowadzanie współczesnej architektury do zabytkowego centrum i poprawa warunków życia mieszkańców to główne tematy dwudniowej konferencji w Nysie

Plan zagospodarowania i rewitalizacja

Projektowanie miasta to skomplikowana gra – każdy ruch korzystny dla jednej z grup mieszkańców może być problemem dla innej. Niedawno władze Nysy ogłosiły plany zabudowania trzech działek w ścisłym centrum i przekształcenia skweru. Przy rynku mogą powstać nowe budynki wielorodzinne, obiekty handlowe i bary. Zmiany w najcenniejszych obszarach zawsze budzą kontrowersje, podobnie było w biurowcu przy ul. Senatorskiej w Warszawie. W Nysie i Warszawie warunkiem budowy jest nawiązanie do zabytkowej architektury.

O tym, jak łączyć nowe bryły z otoczeniem i dopasowywać je do kontekstu dyskutować będą uczestnicy październikowej konferencji w Nysie. Wydarzenie zorganizowane pod hasłem Urbanistyczno-architektoniczne przekształcenia zabytkowej przestrzeni miasta Nysy – poszukiwanie idei odbędzie się 27 i 28 października 2016.
Oprócz tego w planach są prezentacje na temat estetyki przestrzeni miejskiej, zatrzymania degradacji budynków i obiektów objętych ochroną  konserwatorską, ożywienia ich terenów poprzemysłowych i powojskowych i udostępnienie ich  na cele działalności gospodarczej i usługowej, w  tym usług publicznych. Mówiąc krótko, wieloaspektowej rewitalizacji.

W programie między innymi prezentacje:
Kulturowe uwarunkowania rewitalizacji zabytkowego centrum Nysy (prof. dr hab. inż. Jan Kubik);
Autorska koncepcja zagospodarowania centrum Nysy (dr hab. arch. Bogusław Szuba);
Przestrzeń publiczna jako przestrzeń dyskursu (doc. dr Tomasz Drewniak, PWSZ w Nysie)
Główny trakt staromiejski Nysy — inteligentny system  zarządzania komunikacją (mgr inż. arch. Wiesław Półchłopek).

Konferencja odbędzie się 27 i 28 października w Aulii RCTWIT przy ul. Obrońców Tobruku 2 w Nysie.


przeczytaj rowniez
Autor: Oprac. K. Zięba
Zdjęcia: Urząd Miasta w Nysie, materiały prasowe
Data publikacji: 20.09.2016 15:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.