archirama.pl

Rewitalizacja w Warszawie: Nowy Teatr

Nowy Teatr w Warszawie ma być otwarty już w kwietniu. Dawna baza MPO została zaadaptowana do nowej funkcji według projektu pracowni architektonicznej Piotr Fortuna Architekci z Gdyni

Budowa Nowego Teatru w Warszawie

Nowy Teatr w Warszawie. Modernizacja poprzemysłowego budynku

Fot: Jakub Certowicz, materiały prasowe Nowego Teatru w Warszawie

Przedwojenna architektura Warszawy

Nowy Teatr zajmie budynki wykorzystywane dawniej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Warszawie. Hala warsztatowa i garaż wybudowane zostały w 1927 na zlecenie władz miasta według projektu architektonicznego Tadeusza Emmela. W latach 20. budynek znajdował się na ówczesnych obrzeżach miasta. Obecnie mokotowska lokalizacja to prawie centrum Warszawy. Wokół garażu wyrosły bloki i apartamentowce. Nic dziwnego, że od lat mówiło się o zmianie funkcji hektarowej działki. MPO musiało przenieść się dalej od śródmieścia.

Rewitalizacja

Nowy Teatr jako instytucja powstał w 2008 roku, początkowo bez stałej siedziby. Spektakle wystawiane były w sali przy Wale Miedzeszyńskim w Warszawie, a równocześnie trwały przygotowania do przebudowy poprzemysłowej hali. Już w 2009 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt modernizacji zajezdni. Nadesłano 230 prac, w finale rywalizowały koncepcje KKM Kozień i JEMS Architekci. Ostatecznie I nagrodę otrzymała krakowska pracownia KKM Kozień. Z planów nic jednak nie wyszło. Projekt okazał się zbyt kosztowny, wymagałby ok. 80 mln zł. Taki koszt wynikał z rozbudowanego programu. Architekci z Krakowa zaproponowali  budowę garażu podziemnego z zielonym dachem, górek do saneczkowania, w budynku miała się też znaleźć oranżeria.
Ostatecznie tańszy (27 mln zł, z tego ok. 19 mln z Funduszy Norweskich) projekt przebudowy powstał w biurze Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Budowa zaczęła się jesienią 2014 roku. Po 16 miesiącach prace zbliżają się do końca, teatr ma być otwarty dla publiczności od połowy kwietnia 2016.

Architektura wnętrz

Projektanci starali się zachować industrialny charakter wnętrza. Krzysztof Warlikowski podkreśla, że taka decyzja wynikała nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim z odrzucenia balastu tradycji. Czerwone dywany czy wykładane marmurem klatki schodowe tradycyjnych teatrów reżyser uważa za onieśmielające i stresujące, a więc nieprzyjazne.
W dawnym garażu odnowiono lub zrekonstruowano wiele elementów pierwotnego wyposażenia, w pomieszczeniach widoczne są metalowe konstrukcje i instalacje. Dobrze wyglądają stalowe ramy i podziały okien. Początkowo miały być wykonane ze standardowego aluminium, ale projektantom udało się zmieścić w budżecie droższe rozwiązanie. Wielkie okna wyglądają spektakularnie, ale podczas występów mogą się okazać problemem. Nie bez powodu typowe sale teatralne są zaciemnione. Nadmiar światła może być kłopotliwy zwłaszcza latem, gdy dzień jest długi. Być może we wnętrzu zamontowane zostaną wewnętrzne okiennice, ale takie prace zaczną się ewentualnie dopiero po pierwszych przedstawieniach i przetestowaniu wnętrza w praktyce.
W Nowym Teatrze widownia będzie mogła pomieścić ok. 400 widzów. Zaletą nowej przestrzeni jest możliwość różnych aranżacji. Scena może znaleźć się pod jedną ze ścian, ale równie dobrze na środku pomieszczenia, otoczona miejscami dla widzów. Oprócz głównej sali będzie też mniejsza, przeznaczona na próby spektakli, garderoby i pomocnicze pomieszczenia techniczne oraz foyer.

Przestrzeń publiczna

Pierwsze plany zakładały, że obszerna przestrzeń przed teatrem będzie pełna zieleni. Ze względu na przebiegające pod powierzchnią placu instalacje, a zapewne także inne problemy, powierzchnię zieleni ograniczono. Betonowy plac przecięty jest nieregularnymi pasami które docelowo mają zająć rośliny – nasadzone krzewy i drzewa, ale też spontanicznie pojawiające się w mieście gatunki. Większa część placu ma być zamknięta dla samochodów. Na parking przeznaczono specjalnie niewielką przestrzeń, dużo ma być za to stojaków na rowery. Widzowie mają korzystać przede wszystkim z komunikacji publicznej. Teatr znajduje się niedaleko metra, okoliczne uliczki bywają zatłoczone, więc taka decyzja wydaje się rozsądna.
Na konferencji prasowej w kwietniu 2016 ogłoszono plany teatralne na najbliższe miesiące. Na kwiecień zaplanowano m.in. zwiedzanie budynku z aktorami w rolach przewodników i pokazy oper wyreżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego.


Nowy Teatr
Lokalizacja: ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
Projekt architektoniczny: Piotr Fortuna Architekci
Architektura wnętrz: Małgorzata Szczęśniak, Łukasz Kwietniewski
Inwestor: Nowy Teatr – samorządowa instytucja kultury m.st Warszawy
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projekt: 2014
Realizacja: 2016
Powierzchnia działki: ok. 8 800 mkw
Powierzchnia budynku: ok. 2 800 mkw
Budżet inwestycji: ok. 27 580 000 zł

Nowa siedziba Nowego Teatru - budynek jeszcze przed modernizacją.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: K.Z., K. Zięba, Jakub Certowicz, materiały prasowe Nowego Teatru w Warszawie, Piotr Fortuna Architekci
Data publikacji: 7.04.2016 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!