archirama.pl

Rewitalizacja warszawskiej Pragi: nowe centrum muzyki

Centrum muzyki na Pradze, nowa siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia, ma być gotowe w 2021 roku. Zwycięzca konkursu architektonicznego sprzed pięciu lat podpisał umowę na projekt

Nowa siedziba Sinfonia Varsovia. Rewitalizacja Pragi

Nowa siedziba Sinfonia Varsovia 

Fot: www.sinfoniavarsovia.org

Rewitalizacja Pragi

Prawobrzeżna Warszawa długo uznawana była za gorszą część miasta. Choć w ostatnich latach wizerunek Pragi znacznie się poprawił, otwarta została nowa linia metra, a kolejne budynki są odnawiane, wiele problemów pozostało nierozwiązanych. Praga Północ, Praga Południe oraz Targówek zostały uznane za priorytetowe dzielnice w planie rewitalizacji Warszawy na lata 2014-2020. Program kosztować ma przeszło miliard złotych. Rewitalizacja jest procesem wieloaspektowym, oprócz poprawy infrastruktury czy odświeżenia elewacji wymaga także zmian w funkcjonowaniu dzielnicy. Jednym ze środków ożywiających turystykę i tworzących nowe miejsca pracy jest polityka kulturalna. W 2015 roku otwarte zostało Muzeum Warszawskiej Pragi, za kilka lat w sąsiedztwie ma zacząć działać dość kontrowersyjne Muzeum Polskiej Wódki. Melomanów na Pragę przyciągnąć ma nowe centrum muzyki.

Konkurs architektoniczny

O nowej inwestycji zaczęto głośno mówić kilka lat temu. W 2009 roku władze Warszawy kupiły  nieruchomość przy ulicy Grochowskiej 272. Gmach służył w przeszłości jako siedziba Instytutu Weterynarii SGGW, przez lata stał nieużywany – okazał się najlepszą lokalizacją na planowane centrum muzyki. Latem 2010 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs architektoniczny na opracowanie projektu sali koncertowej wraz z otoczeniem. Na konkurs przyjęto 137 prac. Pierwszą nagrodę otrzymało biuro Atelier Thomas Pucher ZT GMBH z Grazu w Austrii. Optymistycznie zapowiadano zakończenie budowy na 2015 rok.

Nowa bryła

W 2015 roku uczestnicy VII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
przez kolejne dni grali w murach dawnego instytutu. Wyglądających niemal tak samo, jak pięć lat wcześniej – olejne lamperie, nadkruszone tynki – i chłodnych. Zapowiada się jednak zmiana. Kilka dni po zakończeniu konkursu, 22 października 2015, została podpisana umowa z architektem. Według nowych planów budowa ma się zacząć w 2017 roku. Potrwa cztery lata, jesienią 2016 w centrum wysłuchać będzie można pierwszych koncertów.

Budowa centrum

W pierwszym etapie prac odnowione zostaną trzy zabytkowe budynki przy ulicy Grochowskiej. Gdy zaczną się roboty w głównym gmachu, mniejsze budowle będą służyć jako miejsce prób, znajdą się w nich również pomieszczenia biurowe.
W nowym centrum muzyki oprócz sali koncertowej dla 1800 słuchaczy mają być także mniejsze sale prób, studio nagraniowe, multimedialna biblioteka, kawiarnie. Na koniec prace obejmą tereny zielone. Na działce założony zostanie tzw. ogród sztuk. Charakterystycznym elementem projektu jest ogrodzenie w postaci „lewitującego muru”.Nazwa inwestycji: Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia
Lokalizacja: ul. Grochowska 272, Warszawa
Inwestor: Sinfonia Varsovia
Autorzy: Atelier Thomas Pucher ZT GMBH
Projekt konkursowy: 2010
Planowany termin realizacji: 2021
Szacowany koszt inwestycji: 297,7 mln zł

Autor: KZ
Zdjęcia: www.sinfoniavarsovia.org
Data publikacji: 23.10.2015 15:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!