Architektura
ARCHITEKTURA

Rewitalizacja według Nizio Design International

 • Komentarze

Rewitalizacja w Łęczycy. Projekt Nizio Design International

Być może tak będzie wyglądał brzeg zalewu w Łęczycy po zakończeniu rewitalizacji

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe
 • Rewitalizacja w Łęczycy. Projekt Nizio Design International
 • Rewitalizacja w Łęczycy, hala sportowa
 • Zalew miejski w Łęczycy - nowe atrakcje
 • Kraśnik, rewitalizacja
 • Kraśnik, pawilon
 • Nowy rynek w Janowie Lubelskim
 • Nowy dworzec w Janowie Lubelskim

Trzy nowe projekty pracowni Nizio Design International łączy wspólne hasło -  rewitalizacja

Biuro projektowe Nizio Design International zdobyło w Polsce niemal monopol w projektowaniu przestrzeni muzealnych. Skomplikowane scenografie i bogactwo multimedialnych efektów to znaki firmowe warszawskiej pracowni.  Wielki muzealny boom w Polsce powoli jednak zwalnia, a biuro Mirosława Nizio zajmuje nowe obszary. Najważniejszym z nich są prace związane z szeroko rozumianą rewitalizacją.

Rewitalizacja w polskich miastach

Trzy koncepcje przebudowy miejskich przestrzeni opracowano dla Łęczycy, Kraśnika oraz Janowa Lubelskiego.

W Łęczycy ważną rolę odegrali sami mieszkańcy miasta. To ich głosy zadecydowały o wyborze miejsca najpilniej potrzebującego zmian. W społecznych konsultacjach okolice Zalewów Miejskich wskazywano dwukrotnie częściej niż dawny kompleks więzienny czy teren wokół dworca. Ankietowani mają nadzieję na nową przestrzeń rekreacyjną, a przy okazji liczą na miejsca pracy związane z inwestycją. Wokół zalewów ma powstać niezbędna infrastruktura, począwszy od oświetlenia po przystanie dla kajakarzy.
Wstępne projekty opracowane na podstawie badań poddano w lutym 2016 roku społecznym konsultacjom, podczas których architekci prowadzili dyskusje i warsztaty z udziałem mieszkańców.

Marina w Kraśniku

Podobne plany mają mieszkańcy Kraśnika. Po rewitalizacji Zalew Kraśnicki ma się stać nowym rekreacyjno-turystycznym centrum miasta, z mariną, hotelami, przestrzeniami do uprawiania sportu i punktami gastronomicznymi. Prowadzone z rozmachem inwestycje zeszpeciły już niejedną piękną okolicę, w Kraśniku ma być jednak inaczej. Projekt Nizio Design zakłada wykorzystanie lokalnych materiałów i wtopienie nowych obiektów w naturalny pejzaż. Sercem nowej części miasta ma być tzw. ceglany park z lekkimi pawilonami. Pierwsze wizualizacje pokazują m.in. wieżę widokową z ażurową elewacją, pergole, budynki o bryłach ukrytych w zieleni.

Nowy rynek w Janowie

Janów Lubelski jest już o krok dalej niż Kraśnik i Łęczyca. To, o czym w dwóch ostatnich miastach dopiero się mówi, w Janowie nabrało kształtów. W 2015 roku został oddany do użytku park rekreacyjny Zoom Natury z pawilonami-laboratoriami i efektowną wieżą widokową (więcej o projekcie >>).  Nowa koncepcja przygotowana dla władz Janowa Lubelskiego dotyczy rewitalizacji miejskiego rynku, dworca autobusowego i ich otoczenia. Projekt przeznaczono do realizacji w etapach. Docelowo ma zostać ujednolicona nawierzchnia w centrum, w przestrzeni publicznej znajdą się obiekty małej architektury, a reklamowy chaos zostanie opanowany. Tak przynajmniej wyglądają deklaracje. Nowy dworzec z przezroczystymi elewacjami ma być dodatkiem do przestrzeni rynku.

W każdym z miast nowe inwestycje budzą nadzieje nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale i przyciągnięcie turystów, a więc pozytywny wpływ na miejscową gospodarkę. Wykorzystanie dziedzictwa bywa trudne (pisał o tym Gregory Ashworth) ale w wielu miejscach przecież się udadje.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Nizio Design International - materiały prasowe
Data publikacji: 3.03.2016 13:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.