archirama.pl

Rewitalizacja według Nizio Design International

Trzy nowe projekty pracowni Nizio Design International łączy wspólne hasło -  rewitalizacja

Rewitalizacja w Łęczycy. Projekt Nizio Design International

Być może tak będzie wyglądał brzeg zalewu w Łęczycy po zakończeniu rewitalizacji

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe

Biuro projektowe Nizio Design International zdobyło w Polsce niemal monopol w projektowaniu przestrzeni muzealnych. Skomplikowane scenografie i bogactwo multimedialnych efektów to znaki firmowe warszawskiej pracowni.  Wielki muzealny boom w Polsce powoli jednak zwalnia, a biuro Mirosława Nizio zajmuje nowe obszary. Najważniejszym z nich są prace związane z szeroko rozumianą rewitalizacją.

Rewitalizacja w polskich miastach

Trzy koncepcje przebudowy miejskich przestrzeni opracowano dla Łęczycy, Kraśnika oraz Janowa Lubelskiego.

W Łęczycy ważną rolę odegrali sami mieszkańcy miasta. To ich głosy zadecydowały o wyborze miejsca najpilniej potrzebującego zmian. W społecznych konsultacjach okolice Zalewów Miejskich wskazywano dwukrotnie częściej niż dawny kompleks więzienny czy teren wokół dworca. Ankietowani mają nadzieję na nową przestrzeń rekreacyjną, a przy okazji liczą na miejsca pracy związane z inwestycją. Wokół zalewów ma powstać niezbędna infrastruktura, począwszy od oświetlenia po przystanie dla kajakarzy.
Wstępne projekty opracowane na podstawie badań poddano w lutym 2016 roku społecznym konsultacjom, podczas których architekci prowadzili dyskusje i warsztaty z udziałem mieszkańców.

Marina w Kraśniku

Podobne plany mają mieszkańcy Kraśnika. Po rewitalizacji Zalew Kraśnicki ma się stać nowym rekreacyjno-turystycznym centrum miasta, z mariną, hotelami, przestrzeniami do uprawiania sportu i punktami gastronomicznymi. Prowadzone z rozmachem inwestycje zeszpeciły już niejedną piękną okolicę, w Kraśniku ma być jednak inaczej. Projekt Nizio Design zakłada wykorzystanie lokalnych materiałów i wtopienie nowych obiektów w naturalny pejzaż. Sercem nowej części miasta ma być tzw. ceglany park z lekkimi pawilonami. Pierwsze wizualizacje pokazują m.in. wieżę widokową z ażurową elewacją, pergole, budynki o bryłach ukrytych w zieleni.

Nowy rynek w Janowie

Janów Lubelski jest już o krok dalej niż Kraśnik i Łęczyca. To, o czym w dwóch ostatnich miastach dopiero się mówi, w Janowie nabrało kształtów. W 2015 roku został oddany do użytku park rekreacyjny Zoom Natury z pawilonami-laboratoriami i efektowną wieżą widokową (więcej o projekcie >>).  Nowa koncepcja przygotowana dla władz Janowa Lubelskiego dotyczy rewitalizacji miejskiego rynku, dworca autobusowego i ich otoczenia. Projekt przeznaczono do realizacji w etapach. Docelowo ma zostać ujednolicona nawierzchnia w centrum, w przestrzeni publicznej znajdą się obiekty małej architektury, a reklamowy chaos zostanie opanowany. Tak przynajmniej wyglądają deklaracje. Nowy dworzec z przezroczystymi elewacjami ma być dodatkiem do przestrzeni rynku.

W każdym z miast nowe inwestycje budzą nadzieje nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale i przyciągnięcie turystów, a więc pozytywny wpływ na miejscową gospodarkę. Wykorzystanie dziedzictwa bywa trudne (pisał o tym Gregory Ashworth) ale w wielu miejscach przecież się udadje.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Nizio Design International - materiały prasowe
Data publikacji: 3.03.2016 13:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!