archirama.pl

Rewitalizacja zabytkowego dworca – powstanie w nim biblioteka

Władze Rudy Śląskiej kupiły zabytkowy dworzec kolejowy w Chebziu. Zabytek ma zostać odnowiony, a w jego wnętrzu powstanie biblioteka. Zachowane zostaną również funkcje związane z obsługa pasażerów.

Rewitalizacja dworca Ruda Śląska

Zabytkowy dworzec ma zostać odnowiony, a w jego wnętrzu powstanie biblioteka. Zachowane zostaną również funkcje związane z obsługa pasażerów.

Fot: Tomasz "Nemo5576" Górny / Wikipedia

W Chebziu ma powstać węzeł przesiadkowy. Co więcej, władze planują utworzyć tu ścieżki dla połączeń rowerowych i pieszych. Do tego w zabytkowym budynku należącym do dworca, ma powstać biblioteka. Sam dworzec w Chebziu powstał pod koniec XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem założenia jest sam budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

Dworzec PKP i biblioteka w jednym – pomysł na rewitalizację zabytku

Władze miasta wykupiły zabytkowy budynek za niecały 1mln złotych. Poza budynkiem samego dworca, miasto wykupiło również budynek administracyjny, warsztatowo-socjalny i magazynowy oraz działki niezabudowane. Część z tych terenów przejętych od PKP S.A. udało się pozyskać nieodpłatnie. W ubiegłym miesiącu budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Budynek dworca ma pełnić w przyszłości funkcję biblioteki. Zostaną tu przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej. Hala główna dawnego dworca będzie pełnić również funkcję miejsca spotkań – ma tu powstać kawiarnia zarówno dla czytelników, jak i podróżnych. W hali głównej ma powstać również antresola, na której ustawione zostaną regały biblioteczne, powstanie też czytelnia.

Powstanie biblioteka, ale zabytkowy dworzec również pozostanie

Projekt rewitalizacji zabytkowego dworca w Chybiu ma na celu uratowanie zabytkowej kubatury obiektu. Mimo powstanie tu nowej funkcji, jaką będzie pełnić biblioteka, funkcja dworca wciąż będzie pełnić ważną rolę, aby zapewnić dotychczasową obsługę pasażerów. Dlatego znajdą się tu elementy niezbędne do obsługi podróżnych: poczekalnie, kasy biletowe, pomieszczenia dla urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego i jego obsługi.

Teren wokół dworca również zyska nowe oblicze. Powstaną parkingi, miejsca zieleni, a dojazd do dworca ułatwią nowo powstałe połączenia pieszo – rowerowe.

Zdjęcia: Tomasz "Nemo5576" Górny / Wikipedia
Data publikacji: 5.01.2017 11:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!