archirama.pl

Projekt KWK Promes Robert Konieczny: dom bezpieczny z ruchomymi ścianami

Dom Bezpieczny projektu Roberta Koniecznego (KWK Promes) to kamień milowy w architekturze domów jednorodzinnych – ze względu na stworzenie nowej typologii budynku, który ma zmienną bryłę, wpływającą na funkcjonowanie całej działki. Zarazem to najbezpieczniejszy dom na świecie, bo… jak żółw może zamknąć się we własnej skorupie i odciąć do otoczenia

Dom Bezpieczny

Widok z ogrodu (od strony wschodniej) - dom otwarty

Fot: Aleksander Rutkowski

Właściciel pięknej działki pod Warszawą, chciał domu bezpiecznego. Chciał mieć zamontowane kamery i alarmy, wokół budynku wysoki płot etc. – wszystko to, co powoduje, że przysłowiowy Kowalski czuje się bezpiecznie. W końcu „mój dom, moją twierdzą”. Jednak inwestor wybrał za architekta Roberta Koniecznego ze znanej śląskiej pracowni KWK Promes, który zawsze odpowiada na oczekiwania swoich klientów, ale dodaje coś więcej.

Architekt powiedział inwestorowi, że zrobi mu najbezpieczniejszy dom na świecie, jednak bez typowych zabezpieczń. Te dodatki to specjalność firm montujących alarmy, a on jako architekt zajmuje się budynkami i przestrzenią. Więc postanowił zaprojektować taki dom, który właśnie ścianami, swoją strukturą, swoim architektonicznym mięsem będzie budował poczucie bezpieczeństwa.

Dom bezpieczny Roberta Koniecznego KWK Promes

W zasadzie Dom Bezpieczny to zwykłe pudełko, ale cała jego tajemnica polega na ruchomych ścianach i megaokiennicach. To one mogą przesłonić wszelkie okna i drzwi, w kilka sekund budynek zamyka się we własnej skorupie. Gdy natomiast nie ma takiej potrzeby - dom otwiera się na ogród, ściany rozsuwają się, okiennice rozchylają i oto willa ukazuje całkiem spore przeszklenia.

Dom z ruchomymi ścianami Roberta Koniecznego

Co ciekawe przesuwne ściany ingerują też w topografię działki. Dwie, długie na 22 metry ściany boczne domu wysuwają się odsłaniając okna parteru, tworzą zarazem przed domem zamknięty dziedziniec – rodzaj buforu. Goście wchodzący przez bramę zanim dostaną się do domu, muszą minąć właśnie ten ogrodzony zewsząd dziedziniec.

Dom Bezpieczny projektu KWK Promes - Roberta Koniecznego to kamień milowy w architekturze domów jednorodzinnych – ze względu na stworzenie nowej typologii budynku, który ma zmienną bryłę, wpływającą na funkcjonowanie całej działki.

Autor: red.
Zdjęcia: Aleksander Rutkowski
Data publikacji: 8.06.2011 12:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!