Architektura
ARCHITEKTURA
Projekt. Design w Rondzie Sztuki Katowice

Rondo Sztuki Katowice: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

  • Komentarze

: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

Ekspozycja Rondo Sztuki Katowice: Witryna Dizajnu - Nadmuchajmy stal!

Fot: Materiały Rondo Sztuki

Pomysł "dmuchania" blachy mógł wydawać się nielogiczny, a jednak dał on początek innowacyjnemu rozwiązaniu. Oskar Zięta kilka lat opracowywał technologię, którą nazwał FIDU (Freie Innendruck Umformung). Projekt nadmuchajmy stal! Oskara Zięty możemy oglądać od 17-kwietnia do 30 maja 2012.

Dmuchanie stali polega ona na deformacji od wewnątrz dwóch zespawanych ze sobą kawałków blachy pod wpływem wysokiego ciśnienia, w wyniku czego powstają obiekty przestrzenne. Technologia FIDU umożliwia seryjną, przemysłową produkcję, w której każdy obiekt jest unikatem, gdyż nad procesem "dmuchania" blachy nie da się do końca zapanować.

Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta. Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu - produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis - historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt.

Ekspozycja zmieniać się będzie każdego miesiąca, tak aby intensywnie wzbudzać zainteresowanie przechodniów, zapraszając ich tym samym do odwiedzenia galerii. Do WITRYNY DIZAJNU zapraszane będą firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy "bliskie ludziom". Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.

Oskar Zięta odniósł międzynarodowy sukces, a jego stołek PLOPP zyskał już miano ikony dizajnu. PLOPP był pierwszym projektem, który obecnie rozwinął się o całą rodzinę elemtów wyposażenia wnętrz. Kuratorem projektu jest Wzorro Design (Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater).

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.