archirama.pl

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Ruszył konkurs architektoniczny Changing The Face. Sprawdźcie jak zgłosić projekt do konkursu.

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Wystartował konkurs architektoniczny Changing the Face. W tym roku wyzwaniem dla architektów będzie projekt modernizacji warszawskiej Rotundy i zagospodarowanie jej otoczenia.

Rotunda w Warszawie do rewitalizacji. Nadal trwa drugi etap konkursu Changing The Face 2013!

Tematem VII edycji konkursu architektonicznego Changing The Face jest projekt modernizacji warszawskiej Rotundy. Architekci mieli za zadanie stworzenie projektu rewitalizacji bryły stołecznej Rotundy, zlokalizowanej przy ul. Marszałkowskiej oraz zagospodarowanie otoczenia wokół niej.

Fot: Janusz Jurzyk / Wikimedia Commons

Tematem VII edycji konkursu architektonicznego Changing The Face jest projekt modernizacji warszawskiej Rotundy. Architekci mają za zadanie stworzenie projektu rewitalizacji bryły stołecznej Rotundy, zlokalizowanej przy ul. Marszałkowskiej oraz zagospodarowanie otoczenia wokół niej.

Rotunda dla Warszawiaków- ikona architektury Warszawy a przy tym blaszana prowizorka

Bank PKO BP zorganizował projekt Rotunda 2013- konsultacje społeczne, w którym zapytano mieszkańców, jak widzą przyszłość Rotundy. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się co do funkcji jaką ma spełniać bryła, pytania nie dotyczyły natomiast jej wyglądu i architektury. Głosy ankietowanych mają być wytycznymi dla architektów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie na projekt Rotundy.

Wielofunkcyjna architektura Rotundy

Wyniki konsultacji pokazały, że Rotunda powinna stać się miejscem wielofunkcyjnym. Mieszkańcy chcieli zwłaszcza, by było to miejsce pełne zieleni i małej architektury, która sprawi, że Rotunda i jej najbliższa okolica stanie się przyjemnym miejscem spotkań i odpoczynku. Architektura Rotundy powinna wpisywać się w rytm miasta, a funkcje samego budynku powinny zmieniać się w ciągu roku. Właściciel budynku- Bank PKO BP zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni Rotundy na funkcje społeczne, które będą istnieć obok podstawowej działalności obiektu, czyli banku. Zaproponowane podczas warsztatów i konsultacji społecznych propozycje mieszkańców powinny być wykorzystane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Rotundy.

Przeczytaj więcej o wynikach konsultacji społecznych

Nowe oblicze warszawskiej Rotundy

Konkurs adresowany jest do architektów, z całego świata. Projekt konkursowy na rewitalizację Rotundy musi być zgodny z założeniami regulaminu konkursu, który dostępny jest na stronie organizatora. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy prawidłowo wypełnić formularz rejestracyjny, na stronie internetowej changingtheface.com i przesłać go drogą elektroniczną.

Stwórz nową architekturę Rotundy – ważne daty

Konkurs na projekt Rotundy składa się z dwóch etapów. Ruszyła już (4 czerwca) rejestracja uczestników, która potrwa do 15 lipca. Termin przyjmowania prac konkursowych mija 19 sierpnia. Oczekiwanie na wyniki potrwa do 29 sierpnia, kiedy to jury wyłoni najlepsze prace konkursowe i ogłosi uczestników zakwalifikowanych do udziału w II etapie konkursu. Termin składania prac konkursowych w II etapie mija 7 listopada. Jury konkursu w II etapie jest zobowiązane wskazać najlepszą pracę konkursową i przyznać jej pierwszą nagrodę. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 listopada 2013 roku. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. zł. Zdobywca pierwszej nagrody oprócz realizacji projektu otrzyma 50 tys. zł.

Konkurs organizowany jest przez PKO Bank Polski, DuPont, Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Polish Green Building Council i Architizer.com.

Więcej informacji na stronie konkursowej www.changingtheface.com.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: Janusz Jurzyk / Wikimedia Commons
Data publikacji: 6.06.2013 09:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!