archirama.pl

Rozbudowa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Architekci postanowili połączyć neorenesansową kamienicę z tylną oficyną poprzez zadaszone patio – dziś to najbardziej efektowna przestrzeń całego obiektu, największa i najlepiej doświetlona

Rozbudowa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Rozbudowa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Fot: Wojciech Kryński

Neorenesansowa kamienica stojąca w południowo-zachodnim narożniku krakowskiego Rynku, nazywana zgodnie ze starą tradycją Pod Kruki, to siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury. Od 1991 roku przez kilkanaście lat trwała jej modernizacja – wnętrza od piwnic aż po poddasze przeszły całkowitą przemianę. Nad kolejnymi etapami pracowali rożni architekci, udało się jednak stworzyć funkcjonalny i nowoczesny kompleks kulturalny. Największy wpływ na obecny wygląd budynku miał Romuald Loegler, który na początku tego wieku przemienił poddasze kamienicy w salę seminaryjną ze szklanym świetlikiem i platformą widokową na szczycie. Lekka stalowa konstrukcja schodów wachlarzowych i szyb windy ze szklanym wypełnieniem prezentują się we wnętrzu kamienicy jak współczesne rzeźby.

W ubiegłym roku zakończył się ostatni etap prac modernizacyjnych, według projektu Atelier Loegler i Studia Autorskiego Włodarczyk + Włodarczyk Architekci. Powierzchnię MCK powiększono o tylną oficynę, którą do 2006 roku zajmował Małopolski Instytut Kultury. Budynek z wąskimi korytarzami i małymi, niefunkcjonalnymi pokojami biurowymi wymagał generalnego remontu. Architekci postanowili połączyć kamienicę z oficyną poprzez zadaszone patio – dziś to najbardziej efektowna przestrzeń całego obiektu, największa i najlepiej doświetlona. Pomiędzy obiema częściami zawisł szklany dach zamocowany na wysokości ich gzymsów. Stalowy ruszt świetlika pokryto blachą nierdzewną, dzięki czemu konstrukcja optycznie znikła – w lustrzanych powierzchniach odbija się niebo.
Podłogę patia przepruwa pośrodku owalny świetlik. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie – eliptyczne kształty występujące w projektach Loeglera stały się już jego architektoniczną wizytówką. Fasady kamienicy i oficyny ujednolicono poprzez monochromatyczną kolorystykę złamanej bieli, zaś boczne, przeszklone ściany, wychodzące na nieciekawe boczne podwórka, przesłaniają mleczne kształtki Vitrolitu, dzięki czemu przestrzeń patia stała się idealnym dla celów muzealnych white boxem. Jedynym mocnym akcentem jest tu kładka łącząca kamienicę z oficyną oraz monumentalny wykusz. Ten ostatni prawie w całości zasłania elewację oficyny i mieści w sobie czytelnię im. Rolanda Bergera. Wklęsła szklana ściana wykusza nawiązuje do owalnego świetlika w podłodze, drażni jedynie zastosowanie katalogowego systemu fasadowego, jakby był to fragment elewacji banalnego biurowca.
Ściany wewnętrzne oficyny wyburzono, pozostawiając gołą konstrukcję ścian nośnych i stropów. Przestrzeń dzielą teraz drewniane szkielety z wypełnieniem ze szkła oraz drewniane szafy, przez co nowe korytarze są dobrze doświetlone i przestronne. Wstawiono też przeszklony szyb windy o niezależnej, stalowej konstrukcji, a na trzecim piętrze utworzono bibliotekę. Podobnie jak w kamienicy, na najwyższej kondygnacji znalazła się przestrzeń konferencyjna. Tym razem jednak całe poddasze rozebrano i zastąpiono jego konstrukcję lekkimi, stalowymi wiązarami dachowymi o parabolicznym kształcie, przypominającymi te, które Romuald Loegler zastosował w zespole sportowo-dydaktycznym krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Poddasze jest w całości przeszklone. Z panoramicznej sali można wyjść na taras z widokiem na Wawel.

Projekt siedziby MCK charakteryzuje się zadziwiającą jak na krakowskie warunki odwagą w podejściu do zabytkowej substancji. Tym bardziej zasługuje na uwagę, że powstał w obrębie Rynku oraz pod auspicjami instytucji zajmującej się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Postawiono na dualizm: modernistyczną szczerość materiałową i historyczną oraz postmodernistyczną zabawę formą, szczęśliwie pozbawianą drażniącego pastiszu dawnych stylów.

Źródło: "Architektura-murator" 4/2010
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 21.06.2011 12:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!