Architektura
ARCHITEKTURA
ROBERT KONIECZNY

PROJEKT ROBERTA KONIECZNEGO MUZEUM PRZEŁOMÓW W SZCZECINIE. Rusza budowa podziemnego muzeum

 • Komentarze

Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes

Muzeum Przełomów w Szczecinie powstanie pod placem Solidarności. Schowane pod posadzkę placu, ma być neutralnym tłem dla okolicznej zabudowy, w tym planowanej siedziby Filharmonii Szczecińskiej o wyrazistej, postrzępionej bryle. Projekt muzeum: KWK Promes – Robert Konieczny

Fot: KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes
 • Muzeum Przełomów w Szczecinie - KWK Promes

Rusza budowa podziemnego Muzeum Przełomów w Szczecinie. Projekt: KWK Promes. Szczecin już za 2 lata będzie mieć muzeum poświęcone własnej historii współczesnej, zwane Muzeum Przełomów. Powstanie pod placem Solidarności. Budynek zapowiada się na wydarzenie architektoniczne. Nic dziwnego, za projekt odpowiedzialna jest jedna z najbardziej progresywnych pracowni architektonicznych w Polsce – KWK Promes z Katowic, którą prowadzi architekt Robert Konieczny

Rusza budowa Muzeum Przełomów w Szczecinie – pierwszej placówki poświęconej historii najnowszej miasta i regionu. Jak sama nazwa mówi, skupi się ona na przełomowych i epokowych wydarzeniach, które odwróciły bieg historii nie tylko Szczecina, ale i Polski.

muzeum od KWK Promes

Koncepcja budynku Muzeum Przełomów została wybrana w drodze konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyła uznana śląska pracownia KWK Promes.

Zapowiada się wielka gratka dla fanów nowoczesnej architektury. Architekt Robert Konieczny, który powadzi to katowickie biuro architektoniczne – jest jednym z najbardziej utytułowanych projektantów w kraju, ale… mało kto miał okazję zobaczyć na żywo jego budynki. W większości są to wyrafinowane konceptualnie domy jednorodzinne, które powstają w ustronnych miejscach.

Muzeum Przełomów to pierwsza tak duża publiczna realizacja Koniecznego, laureata Dorocznej Nagrody Ministra Kultury 2011, w dodatku powstanie w samym sercu miasta!

muzeum pod placem

Jak w innych projektach KWK Promes – także propozycja dla Szczecina jest konceptualna, ale zarazem niezwykle prosta.

Projektanci mieli do dyspozycji plac Solidarności, na środku którego stoi monumentalny pomnik Ofiar Grudnia 1970, tak zwany Anioł Wolności. Niegdyś w tym miejscu był kwartał zabudowy, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Obecnie obszar ten jest jednym z większych placów Szczecina, z którego roztacza się widok na kościół św. Piotra i Pawła. Wokół stoją zabytkowe barokowe, gotyckie i neogotyckie gmachy.

Jedną z pierzei placu Solidarności dopełni wkrótce ultranowoczesna siedziba Filharmonii Szczecińskiej o bardzo wyrazistej formie, projektu Estudio Barozzi Veiga z Hiszpanii. Będzie przypominała kryształ, zarazem postrzępiony dach z licznymi szczytami wpisze ją w charakter zabytkowej architektury portowego miasta.

Projektanci z KWK Promes postanowili nie tworzyć mocnej formy architektonicznej, która konkurowałaby z bogactwem otoczenia. Podczas gdy inni architekci starali się stworzyć kolejną ikonę architektoniczną, śląscy projektanci postawili na stonowane wycofanie.

W ich projekcie bryła muzeum została maksymalnie schowana i wpisana pod posadzkę placu. Tak powstała hybryda – która z jednej strony będzie placem, z drugiej poprzez subtelne wypiętrzenia posadzki stworzy zarysy dawnego kwartału.

Plac pozostanie więc placem, ale będzie bardziej przyjazny. Od strony ruchliwej Trasy Zamkowej architekci chcą wypiętrzyć nieznacznie posadzkę, tak by wnętrze placu odciąć od hałasu ulicznego. Po przeciwnej stronie, przy komendzie wojewódzkiej, posadzka podniesie się już bardziej, na wysokość kondygnacji. To pod nią powstanie właściwe muzeum.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna
  Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna

  Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej

 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: KWK Promes
Data publikacji: 20.02.2012 10:41
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.