archirama.pl

PROJEKT ROBERTA KONIECZNEGO MUZEUM PRZEŁOMÓW W SZCZECINIE. Rusza budowa podziemnego muzeum

Rusza budowa podziemnego Muzeum Przełomów w Szczecinie. Projekt: KWK Promes. Szczecin już za 2 lata będzie mieć muzeum poświęcone własnej historii współczesnej, zwane Muzeum Przełomów. Powstanie pod placem Solidarności. Budynek zapowiada się na wydarzenie architektoniczne. Nic dziwnego, za projekt odpowiedzialna jest jedna z najbardziej progresywnych pracowni architektonicznych w Polsce – KWK Promes z Katowic, którą prowadzi architekt Robert Konieczny

Muzeum Przełomów w Szczecinie  - KWK Promes

Muzeum Przełomów w Szczecinie powstanie pod placem Solidarności. Schowane pod posadzkę placu, ma być neutralnym tłem dla okolicznej zabudowy, w tym planowanej siedziby Filharmonii Szczecińskiej o wyrazistej, postrzępionej bryle. Projekt muzeum: KWK Promes – Robert Konieczny

Fot: KWK Promes

Rusza budowa Muzeum Przełomów w Szczecinie – pierwszej placówki poświęconej historii najnowszej miasta i regionu. Jak sama nazwa mówi, skupi się ona na przełomowych i epokowych wydarzeniach, które odwróciły bieg historii nie tylko Szczecina, ale i Polski.

muzeum od KWK Promes

Koncepcja budynku Muzeum Przełomów została wybrana w drodze konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyła uznana śląska pracownia KWK Promes.

Zapowiada się wielka gratka dla fanów nowoczesnej architektury. Architekt Robert Konieczny, który powadzi to katowickie biuro architektoniczne – jest jednym z najbardziej utytułowanych projektantów w kraju, ale… mało kto miał okazję zobaczyć na żywo jego budynki. W większości są to wyrafinowane konceptualnie domy jednorodzinne, które powstają w ustronnych miejscach.

Muzeum Przełomów to pierwsza tak duża publiczna realizacja Koniecznego, laureata Dorocznej Nagrody Ministra Kultury 2011, w dodatku powstanie w samym sercu miasta!

muzeum pod placem

Jak w innych projektach KWK Promes – także propozycja dla Szczecina jest konceptualna, ale zarazem niezwykle prosta.

Projektanci mieli do dyspozycji plac Solidarności, na środku którego stoi monumentalny pomnik Ofiar Grudnia 1970, tak zwany Anioł Wolności. Niegdyś w tym miejscu był kwartał zabudowy, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Obecnie obszar ten jest jednym z większych placów Szczecina, z którego roztacza się widok na kościół św. Piotra i Pawła. Wokół stoją zabytkowe barokowe, gotyckie i neogotyckie gmachy.

Jedną z pierzei placu Solidarności dopełni wkrótce ultranowoczesna siedziba Filharmonii Szczecińskiej o bardzo wyrazistej formie, projektu Estudio Barozzi Veiga z Hiszpanii. Będzie przypominała kryształ, zarazem postrzępiony dach z licznymi szczytami wpisze ją w charakter zabytkowej architektury portowego miasta.

Projektanci z KWK Promes postanowili nie tworzyć mocnej formy architektonicznej, która konkurowałaby z bogactwem otoczenia. Podczas gdy inni architekci starali się stworzyć kolejną ikonę architektoniczną, śląscy projektanci postawili na stonowane wycofanie.

W ich projekcie bryła muzeum została maksymalnie schowana i wpisana pod posadzkę placu. Tak powstała hybryda – która z jednej strony będzie placem, z drugiej poprzez subtelne wypiętrzenia posadzki stworzy zarysy dawnego kwartału.

Plac pozostanie więc placem, ale będzie bardziej przyjazny. Od strony ruchliwej Trasy Zamkowej architekci chcą wypiętrzyć nieznacznie posadzkę, tak by wnętrze placu odciąć od hałasu ulicznego. Po przeciwnej stronie, przy komendzie wojewódzkiej, posadzka podniesie się już bardziej, na wysokość kondygnacji. To pod nią powstanie właściwe muzeum.

wypiętrzony plac jako muzeum

Muzeum Przełomów w Szczecinie będzie miało dwie kondygnacje, jedną na poziomie ulicy i drugą całkowicie podziemną. Wyższa pomieści pomieszczenia wspomagające – kawiarnię, sklepik, hol, administrację muzeum, miejsce na warsztaty. Pod ziemią na 1000 metrów kwadratowych powstanie właściwa przestrzeń ekspozycyjna.

Robert Konieczny, który słynie z konsekwentnej realizacji wizji architektonicznej, także w Szczecinie chce stworzyć budynek z jednoznacznie odczytywaną ideą. I tak bryła Muzeum Przełomów nie będzie miała żadnych okien, drzwi czy detali, które psułyby wrażenie tektonicznego wypiętrzenia placu. Obiekt będzie jednolitą masą.

Ściany od narożnika ulic będą z betonowych płyt, które w godzinach otwarcia muzeum uchylą się, odsłaniając pieczarę wnętrza. Po zamknięciu utworzą na powrót monolityczne, gładkie ściany. Także od strony placu istnienie budynku pod posadzką będzie ledwo zaznaczone. Zdradzi je jedynie delikatnie wyprofilowana rampa wrzynająca się w „zbocze” sfałdowanego placu.

Ciekawe ma być oświetlenie placu – projektanci z KWK Promes chcą je wtopić w posadzkę, będzie w szparach pomiędzy płytami. Dalej dominującym elementem przestrzeni pozostanie pomnik Anioła Wolności.

Masywność, zamknięcie, odcinanie się od świata – te elementy występował już we wcześniejszych projektach Koniecznego – na przykład w Domu Bezpiecznym (Safe House). Motyw rampy podchodzącej płynnie pod nawis ciężkiej bryły – występował w Domu Aatrialnym. Kolejny raz Robert Konieczny pokazuje, że jest jednym z nielicznych architektów młodego pokolenia, który rozwija wątki przez kolejne projekty i tworzy własny, abstrakcyjny język architektoniczny.

ekspozycja Muzeum Przełomów

Stała ekspozycja szczecińskiego muzeum będzie podzielona na cztery części, odpowiadające punktom zwrotnym powojennej historii miasta i regionu.

I tak wystawa „Obcy wśród swoich” zaprezentuje genezę przełomów, związaną z budową stoczni, licznymi migracjami, bliskością granicy. Grudzień 1970 roku, czyli bunt robotników, który objął całe Wybrzeże – będą pokazane w części ekspozycji zwanej „Niepokorne miasto”. Pacyfikacja strajków w samym tylko Szczecinie kosztowała życie 16 osób. Na tą część wystawy złożą się również pamiątki i eksponaty z wydarzeń Stycznia 1971.

„Droga do wolności” – ukaże początki i rozwój Solidarności oraz wydarzenia Sierpień 1980, Grudzień 1981, jak i stan wojenny. Ostatnią częścią jest „Koniec i początek” – czyli upadek komunizmu i narodziny nowej Polski.

Na 20% przestrzeni ekspozycyjnej powstanie powierzchnia pod wystawy czasowe. Muzeum ma ambicję nie tylko przedstawiać wystawy, ale i inicjować warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizować wykłady i spotkania historyczne.

Budowa Muzeum Przełomów w Szczecinie ma potrwać maksymalnie 2 lata. Inwestycja będzie kosztować 24 miliony złotych, z czego ok. 15 milionów pochodzi z unijnego dofinansowania.

 

Czytaj też: Dom Bezpieczny z ruchomymi ścianami. Projekt: KWK Promes – Robert Konieczny

Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: KWK Promes
Data publikacji: 20.02.2012 10:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!