archirama.pl

Rusza wielka metamorfoza Bulwarów Wiślanych. Nowa architektura nad wodą

Otoczenie Wisły w Warszawie przejdzie ogromną metamorfozę. Już niebawem rozpocznie się budowa pawilonu plażowego, dopięto także formalności związane z przebudową lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Zobaczcie nową nadwiślańska architekturę. Ile będzie kosztowała ta metamorfoza?

Wielka metamorfoza Bulwarów Wiślanych – nowa architektura nad wodą

Pawilon plażowy projektu PONADTO GRUPA we współpracy z pracownią ProArte11

Fot: um.warszawa

Bulwary Wiślane w Warszawie  to jedna z najatrakcyjniejszych, niezagospodarowanych przestrzeni w stolicy, ale jak poinformował Ratusz już w tym roku rozpocznie się  wielka metamorfoza zaniedbanych dotychczas przestrzeni.

Architektura nad Wisłą. Jak zmieni się Warszawa? 

Miasto podpisało umowę na budowę nowoczesnego pawilonu plażowego na prawym brzegu Wisły przy ul. Wybrzeże Szczecińskie, na wysokości Stadionu Narodowego, oraz zakończyło formalności związane z przebudową lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Architektura pawilonu plażowego to dwa drewniane budynki połączone ze sobą rampami i schodami. Obiekty posadowione będą na płycie żelbetowej uniesionej na palach. W dwupoziomowym pawilonie południowym na dolnej kondygnacji ulokowane zostaną prysznice z przebieralniami. Wyżej znajdą się z toalety. W drugim pawilonie zaś (jednokondygnacyjnym) będzie kawiarnia. Spajających architekturę budynków łącznik pełnił będzie funkcje rekreacyjne i ułatwi przejście z ulicy na poziom plaży. Budynek powstanie w ciągu 250 dni i kosztował będzie 4,24 mln zł. Budynek zaprojektowany jest na podstawie koncepcji wyłonionej w konkursie „Projekt Łazienki 2010”, który był wspólną inicjatywą Miasta Stołecznego Warszawy i firmy Sanitec Koło. Autorkami projektu budowlanego są studentki architektury – Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska, które działają pod szyldem grupy PONADTO GRUPA. Zwycięski projekt wykonały we współpracy z pracownią ProArte11.

Architektura nad Wisłą – zobaczcie jak zmieni się Warszawa

Najważniejszą inwestycją, która odmieni otoczenie Wisły będzie przebudowa Wiślanych Bulwarów. Prace nad Wisłą podzielono na dwa etapy. W pierwszym, od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść powstanie nadwiślański deptak i nowe nabrzeże dostosowane zostanie do cumowania różnego typu i wielkości łodzi. W ramach przebudowy powstanie także cała niezbędna infrastruktura, czyli podciągnięta będzie elektryczność, woda i odprowadzanie ścieków. To nie koniec atrakcji architektury bulwarów nad Wisłą. Na wysokości Gnojnej Góry powstanie pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść przystanki tramwaju wodnego. Architektura Bulwarów Wiślanych przewiduje także ścieżkę rowerową, miejską wypożyczalnię rowerów oraz  stojaki na jednoślady.  Co jeszcze zmieni nowa architektura Bulwarów Wiślanych? Na Wisłą znajdzie się oczywiście miejsca na kafejki i galerie. Oddany także zostanie chodnik nad samą wodą z pomostami do cumowania łodzi. Usypana zostanie także plaża miejska i wodny plac zabaw z fontannami i strumieniami. Na tę część prac - nazwaną „Warszawski węzeł wodno-rowerowy - Pedałuj i płyń” - Miasto dostało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wszystko potrwa 18 miesięcy.

Architektura Bulwarów Wiślanych – drugi etap prac nad Wisłą

W drugim etapie prac nad Wisłą to budowa Bulwaru Wiślanego do mostu Świętokrzyskiego. W 2015 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z zabezpieczonego na wypadek wysokiej wody przejścia podziemnego na wysokości ul. Bednarskiej a także nową przestrzenią publiczną, z pawilonami wystawowymi i restauracjami. Koncepcja architektoniczna budowy Bulwarów Wiślanych do projekt architektów z pracowni RS Architektura. Jak zapewnia miasto bulwar oraz wszystkie elementy architektoniczne zaprojektowano tak, by wytrzymały przyjście wysokiej wody. Cała inwestycja będzie kosztowała 122,7 mln zł.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: um.warszawa
Data publikacji: 11.01.2013 16:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!