archirama.pl

Rzeźba miejska autorstwa architekta Sou Fujimoto. Lewitujące drzewka i sześciany

Sou Fujimoto to jeden z najbardziej rozsławionych japońskich architektów. Bryła jego projektu - dom Final Wooden House zdobył w 2008 nagrodę World Architekcure Festiwal. Tym razem architekt kontynuuje swoje wizje w formie instalacji artystycznej w jednym z paryskich ogrodów

Instalacja artystyczna w formie rzeźby miejskiej - Many Small Cubes autorstwa Sou Fujimoto

Instalacja artystyczna w formie rzeźby miejskiej - Many Small Cubes autorstwa Sou Fujimoto

Fot: Marc Domage

Instalacja artystyczna w formie rzeźby miejskiej z białych kubików

Rzeźba miejska Many Small Cubes powstała z inicjatywy Galerie Philippe Gravier w Paryżu i jest instalacją artystyczną należącą do serii Small Nomad House. Są to obiekty nie zajmujące więcej niż 35 mkw i oscylujące pomiędzy architekturą a rzeźbą. Bryły te można łatwo rozmontować i przetransportować w inne miejsce.

Projekt Many Small Cubes to instalacja artystyczna składająca się ze stalowych ram pokrytych arkuszami aluminium. Bryły ułożone są w formę spiętrzonych sześcianów. Połączone są ze sobą krawędziami lub narożami przez co kubiki wydają się unosić w powietrzu. Rzeźba miejska znajduje się w ogrodzie Jardin Tuileries w Paryżu. Jej autorem jest znany japoński architektu Sou Fujimoto.

Gdzieniegdzie, spośród białych figur wyłaniają się rośliny i drzewka doniczkowe. Jest to przedstawienie integracji natury i architektury, które było głównym założeniem projektu japońskiego architekta. Konstrukcja ma charakter tymczasowy. Nocą instalacja artystyczna służy jako tło dla projekcji świetlnych francuskiego artysty Patricka Rimouxa.

Many Small Cubes to pierwszy projekt Fujimoto w Paryżu. Architekt zaprojektował równeiż pawilon Serpentine Gallery London 2013 przypominający chmurę.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Marc Domage, Simone Bossi, Iwan Baan
Data publikacji: 5.12.2014 14:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!