Architektura
ARCHITEKTURA

Rzeźbiarska bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

 • Komentarze

Bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

Bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

Fot: http://www.aedas.com
 • Rzeźbiarskie wejście do bryły budynku
 • Krótsza, przeszklona elewacja bryły
 • Konstrukcja bryły- rzeźby
 • Wnętrze przy wejściu glównym
 • Idea powstania bryły
 • Rzuty projektu Land Experience Center

Bryła Land Experience Center, która wygląda jak rzeźba, niedawno została otwarta. Na razie budynek ma służyć jako centrum sprzedaży i marketingu, natomiast po jakimś czasie ma stać się centrum sztuki współczesnej. Bryła zmieni nie tylko funkcję, ale również... lokalizację! Jak to możliwe, że obiekty architektury współczesnej wędrują z miejsca na miejsce?

Architektura współczesna jak rzeźba

Land Experience Center to interaktywne centrum wystawowe, które w pełni odzwierciedla wizję rozwoju miasta Xi’an w Chinach. Ulokowana jest na przecięciu głównej osi miasta Xi’an i Yanzhan Road. Bryła budynku Land Experience Center, która przypomina ogromną rzeźbę, to jeden z najbardziej interesujących budynków architektury współczesnej w tej okolicy. Autorem projektu jest Ping Jiang z biura AEDAS w Szanghaju. Budynek wyposażony jest w salę wystawową, salę wielofunkcyjną ,salę spotkań, nowoczesne pomieszczenie do wyświetlania hologramów 3D, biuro i pomieszczenia administracyjne, a także oddzielne skrzydło poświęcone wystawom.

Rzeźbiarska forma obiektu nie jest przypadkowa. Zainspirowana została lokalną topografią. Dynamiczny kształt odzwierciedla również dwoistość i przyszły rozwój miasta. Pierwszym zadaniem centrum jest służenie miastu jako interaktywny ośrodek do prezentowania strategii rozwoju. Ten unikatowy pawilon ma jednak także drugie przeznaczenie. Stalowa podstawa budynku skonstruowana jest w sposób nie ingerujący w podłoże, tak by można było później przenieść bryłę w inne miejsce. W przeszłości budynek – rzeźba ma być bowiem przeniesiony do parku i przekształcony w centrum sztuki współczesnej. Nieduża i kameralna, ale ambitna architektura współczesna oprócz tego, że tworzy nowy pejzaż miejski, ma okazję być również wędrującym bohaterem miasta Xi’an.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: http://www.aedas.com
Data publikacji: 2.07.2014 13:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.